w

George Soros i Pluralis przejmują większość akcji Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (i.pl)

Miliarder George Soros nabył większość akcji Gremi Media poprzez swoją firmę Pluralis. Gremi Media jest wydawcą m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Informację potwierdził redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota.

Holenderska spółka Pluralis, pierwszy raz inwestując w wydawcę na początku 2022 r., nabyła od firmy KCI, należącej do Grzegorza Hajdarowicza, kontrolny pakiet akcji Gremi Media. Transakcja obejmowała ponad 240 tysięcy uprzywilejowanych akcji, przekazując Pluralis kontrolę nad 52% kapitału i 57% głosów na walnym zgromadzeniu.

Pluralis staje się większościowym właścicielem Gremi Media, dzięki czemu może teraz podejmować decyzje związane z zarządzaniem i redakcją. Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” wyraził nadzieję, że spółka Gremi Media będzie kontynuować rozwój, a Pluralis nie będzie ingerować w kwestie merytoryczne.

Firma Pluralis, którą reprezentuje dyrektor zarządzający KBF, Luc Tayart de Borms, planuje wspierać Gremi Media poprzez aktywne uczestnictwo w zarządzie i przekazywanie wiedzy branżowej. Spółka wydaje m.in. „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, a także inne publikacje, takie jak „Sport” i „Uważam Rze Historia”.

Pluralis B.V. należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej Mediahuis oraz King Baudouin Foundation. MDIF otrzymuje wsparcie finansowe od George’a Sorosa, a akcjonariuszem jest Soros Economic Development Fund. Przed transakcją Pluralis właścicielem „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” był Grzegorz Hajdarowicz, od 2011 roku.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Konferencja prasowa PiS ze sloganem „Tusk a bezrobocie”. Posłanka Anna Kwiecień krytykuje puste obietnice PO (i.pl)

Dolnośląskie: Śmiertelny wypadek na drodze w kierunku Pieszyc. Osobówka potrąciła 63-letniego rowerzystę (gazetawroclawska.pl)