w

Nielegalnie wyrzucone worki z odpadami na terenie zielonym w Nowym Targu. Winowajców uchwyciła fotopułapka (zakopane.naszemiasto.pl)

W Nowym Targu ponownie wystąpiła sytuacja z nielegalnie wyrzuconymi workami z odpadami, które pozostawiane są na terenach zielonych. Jednak dzięki fotopułapce zainstalowanej przez urzędników miasta udało się zarejestrować sprawców tego czynu. Elwira Nowobilska-Majewska z Urzędu Miasta Nowy Targ zaznaczyła, że rosną obawy związane z wyrzucaniem różnych odpadów, nawet takich jak bioodpady czy spalone deski, wzdłuż ścieżek rowerowych.

Niedawno w Nowym Targu wystąpiło kolejne zdarzenie dotyczące nielegalnego wyrzucenia odpadów. Tym razem worki ze śmieciami pojawiły się na jednej ze ścieżek rowerowych, a w innym miejscu wyrzucono spalone deski. Miejscy urzędnicy zidentyfikowali winowajców, korzystając z zainstalowanej fotopułapki. Elwira Nowobilska-Majewska z Referatu ds. Gospodarki Odpadami w nowotarskim magistracie podkreśla, że miasto od trzech lat aktywnie eliminuje dzikie wysypiska. Niestety problem ten wciąż wypływa na powierzchnię.

Z tego względu urzędnicy Nowego Targu postanowili zamontować dodatkowe fotopułapki w miejscach narażonych na podrzuty odpadów. Dzięki tym nagraniom często udaje się zidentyfikować sprawców. Elwira Nowobilska-Majewska mówi, że często zachodzi sytuacja, gdy osoby te przyznają się do winy, nierzadko wymyślając infantylne tłumaczenia. Z reguły odpowiadają, że nie wiedziały o zakazie lub myślały, że takie zachowanie jest dozwolone. W takim przypadku osoby te mają wybór; mogą uprzątnąć nielegalnie wyrzucone śmieci na własny koszt oraz oczyścić wybrane miejsce w mieście albo sprawa trafia do sądu.

Wiele osób, które łapane są na gorącym uczynku, zgadza się na karę i samodzielnie sprząta zanieczyszczone miejsce. Jednak, gdy sprawcy nie można namierzyć dostatecznie szybko, wówczas oczyszczaniem na własny koszt muszą zająć się służby miejskie. W przypadku złapania sprawców muszą oni pokryć koszty wywozu odpadów, w przeciwnym razie sprawa kierowana jest na deski sali sądowej. Należy zaznaczyć, że koszty utylizacji są zróżnicowane w zależności od rodzaju odpadów.

Interesujące jest to, że zazwyczaj śmieci pozostawiane są przez mieszkańców sąsiednich gmin, takich jak Szaflary, Bukowina Tatrzańska czy Białka Tatrzańska. Jest to dość zaskakujące, biorąc pod uwagę, że te miejscowości są uważane za bogate – zwłaszcza Białka i Bukowina Tatrzańska. Niemniej jednak pozytywnym aspektem jest rosnąca świadomość społeczeństwa, które coraz częściej zgłasza przypadki dzikich wysypisk.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Mieszkaniec Gdańska uprawiał marihuanę w pomidorach. Podejrzanemu grozi do 10 lat za kratkami (dziennikbaltycki.pl)

Kolejna awaria wodociągów w pobliżu ul. Grabowej i Jesionowej w Katowicach. Mieszkańcom kończy się cierpliwość (dziennikzachodni.pl)