w

Lotnisko w Pyrzowicach zainwestuje 1,5 mld zł na stworzenie nowego terminala (www.urbanity.pl)

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, które zarządza Katowice Airport, ogłosiło plan inwestycyjny na lata 2024-28. Jak podają władze lotniska, najnowszy plan będzie obejmować rozbudowę lotniska i budowę nowego terminala. Koszt inwestycji wyniesie około 1,5 mld zł.

Prognozy GTL SA wskazują na dynamiczny wzrost ruchu pasażerskiego w Katowicach, zaznaczając, że w 2028 roku liczba obsłużonych pasażerów ma sięgnąć 7,5 mln, natomiast w 2033 roku powinna przekroczyć magiczną barierę 10 mln. Z tego względu pojawiła się konieczność przygotowania ambitnego programu inwestycyjnego na lata 2024-28.

Głównym celem programu jest budowa nowego terminala pasażerskiego oraz rozbudowa strefy cargo i obsługi technicznej samolotów, wraz z budową węzła kolejowego do przeładunku towarów i paliw.

Nowy terminal pasażerski będzie dwukondygnacyjnym obiektem o powierzchni 49 000 mkw. Obiekt ma być wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. Ponadto, zaplanowano też strefy odprawy, kontroli bezpieczeństwa i hali odlotów, a także centrum przesiadkowe dla komunikacji publicznej.

Pierwsza część terminala ma być gotowa w 2028 roku, zwiększając powierzchnię lotniska do 83 000 mkw. Z kolei drugi etap zwiększy tę liczbę do 96 000 mkw. Co więcej, projekt przewiduje również możliwość dalszej rozbudowy.

Koszt całej inwestycji na lata 2024-28 oszacowano na około 1,5 mld zł.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Koszmar właścicieli mieszkań w Zakopanem. Miały być zyski, a są wydatki (zakopane.naszemiasto.pl)

Słomniki: Przypadkowi ratownicy pomogli potrąconemu seniorowi oraz strażakowi, który chciał mu pomóc (gazetakrakowska.pl)