w

Wyciek ropy w gminie Chodecz. To już druga awaria rurociągu „Przyjaźń” w ciągu roku (i.pl)

W sobotę wieczorem PERN wykrył wyciek ropy z rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz, na zachodnim odcinku magistrali dostarczającej ropę naftową do Niemiec. Tłoczenie na uszkodzonej nici zostało natychmiast zatrzymane, podczas gdy druga nita działa normalnie. Bezpieczeństwo mieszkańców zostało już zapewnione. Na miejscu pracują służby ratunkowe i Straż Pożarna.

Jak poinformowała spółka, w sobotę wieczorem systemy automatyki PERN wykryły wyciek ropy z rurociągu „Przyjaźń” w gminie Chodecz na zachodnim odcinku. Jest to obszar, który dostarcza ropę naftową do Niemiec. W wyniku usterki zatrzymano tłoczenie na uszkodzonej nici, podczas gdy druga nita nadal działa bez zakłóceń. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia ani życia mieszkańców.

Przyczyny zdarzenia są obecnie badane, a na miejscu działała Państwowa Straż Pożarna oraz inne służby ratunkowe, które zabezpieczyły teren. Firma PERN podkreśla, że w miejscu incydentu pracował ciężki sprzęt i personel techniczny, pod nadzorem zakładowej straży pożarnej oraz służb ochrony środowiska i BHP. Teren został już zabezpieczony, a prace trwały przez całą noc.

Po zakończeniu działań naprawczych spółka rozpocznie rekultywację terenu, aby przywrócić go do pierwotnego stanu. Wszystkie prace nadzorowane są przez służby ochrony środowiska. PERN utrzymuje również kontakt z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska i Regionalnym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Badania nad przyczynami incydentu trwają. Pozostałe elementy infrastruktury PERN, w tym odcinek pomorski, który transportuje ropę naftową do Polski i Niemiec, działają w normalnym trybie. Infrastruktura jest regularnie sprawdzana pod kątem stanu technicznego, a dostawy ropy są zgodne z planem. Awaria nie wpłynęła na dostępność paliw dla kierowców.

Jest to drugi podobny incydent w ciągu roku, że rurociąg „Przyjaźń” na zachodnim odcinku, zarządzany przez PERN, doświadcza wycieku. W październiku poprzedniego roku również doszło do podobnego zdarzenia w rejonie Żurawic. Spółka zdołała wówczas przywrócić funkcjonalność rurociągu po trzech dniach. PERN nadal działał w pełni i dostarczał ropę z wykorzystaniem obu nitek.

Spółka PERN wyklucza działanie osób trzecich jako przyczynę wycieku. Odcinek zachodni rurociągu „Przyjaźń” połączony jest między innymi z niemieckimi rafineriami, a uszkodzenia wpłynęły na łączność między Polską a Niemcami.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

  1. Jak znam życie to polskojęzyczny rząd z 🇺🇦-🇮🇱 oskarży o to Pana Prezydenta 🇷🇺 Rosji Wł. Putina albo Pana Prezydenta 🇧🇾 Białorusi A. Łukaszenke (…)
    a my wolni 🇵🇱 Polacy i tak domyślamy się że za wszystkim stoją prowokatorzy z 🇺🇸

Campus Polska Przyszłości Rafała Trzaskowskiego zaszczycą kontrowersyjni goście (i.pl)

Przechodnie i ratownik WOPR pomogli mężczyźnie, który przewrócił się na ulicy (gazetawroclawska.pl)