w

W lasach województwa łódzkiego pojawiły się wilki. Zwierzęta widziano nawet w centrum Łodzi (i.pl)

W województwie łódzkim lasy na południu i wschodzie regionu zamieszkiwane są przez wilki, co jest doskonałym świadectwem na odradzającą się przyrodę. Jednak, zanim populacja wilków skutecznie się rozrosła, region ten nosił nazwę “wilczej białej plany”.

Populacja wilków w kraju powoli wzrasta, co skutkuje zwiększonymi szansami na spotkanie tych drapieżników w polskich lasach. Co prawda, w miastach i małych kompleksach leśnych wilki występują dość rzadko. Jednakże konflikty z tymi zwierzętami stają się coraz częstsze. Czy wilki są zatem powodem do niepokoju? Jak reagować na spotkanie z wilkami?

W 2019 roku liczebność wilków w lasach łódzkich wynosiła około 30 osobników. Oznacza to znaczny przyrost w porównaniu do poprzednich lat. Wilki osiedliły się nie tylko w obszarach tradycyjnych, ale także na terenach województwa łódzkiego, gdzie żyją w korytarzach ekologicznych, podążając za dolinami rzek. Jak wiadomo, wilki można spotkać głównie w lasach zaliczanych do korytarzy ekologicznych, a nie w podmiejskich obszarach czy małych zalesieniach.

Informacje o wilkach w łódzkich lasach pojawiają się od kilku lat. Aczkolwiek często te informacje nie były weryfikowane albo mylono te zwierzęta z dużymi psami. W ciągu ostatnich lat wilki odwiedziły nawet centrum Łodzi, gdzie dostrzegli je dwaj myśliwi. Następnie na obszarze województwa zaczęto znajdować zagryzione zwierzęta, a potem doszło do sytuacji, że jeden z wilków wpadł w sidła, z których potem został uwolniony.

W przypadku spotkania z wilkiem w lesie kluczowe jest zachowanie spokoju. Powodem jest fakt, że wilki unikają kontaktu z ludźmi i zazwyczaj oddalają się od nich. W razie strachu osoba może wydawać różne dźwięki. Jednak nie należy przeganiać wilków ani rzucać w nich przedmiotami. Eksperci twierdzą, że spotkanie z wilkiem jest bezpieczniejsze niż z dzikim psem.

Wilki to dzikie zwierzęta, które zasługują na szacunek i spokojne życia na własnym terenie, bez ingerencji ludzi. I nie powinno się także dokarmiać wilków. Jest to niebezpieczna czynność, która może prowadzić do uzależnienia wilka od bycia karmionym przez człowieka.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

10 komentarzy

PiS prezentuje projekt uchwały potępiający ingerencję w procesy wyborcze w Polsce (i.pl)

Oczekiwania na raport końcowy w sprawie Joanny z Krakowa (gazetakrakowska.pl)