w

Trwają negocjacje paktu senackiego w opozycji. Kto ubiega się o miejsca w Senacie? (i.pl)

Obecnie trwają negocjacje opozycji w sprawie tzw. paktu senackiego. Nieoficjalnie wiadomo o kilku kandydatach, którzy ubiegają się o miejsca w Senacie, m.in. Waldemar Pawlak i Paweł Goncarz (PSL), Adam Bodnar (KO), Maciej Żywno (Polska 2050) oraz Piotr Woźniak (Lewica).

Negocjacje paktu senackiego zdają się postępować dobrze, a większość okręgów została już podzielona między partie. W Pałacu Kultury odbyło się spotkanie liderów formacji tworzących pakt, takich jak Donald Tusk, Włodzimierz Czarzasty, Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas którego omawiano szczegóły dotyczące wyborów do Senatu. Kandydaci opozycji do Senatu zostaną ogłoszeni po wyznaczeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę daty wyborów parlamentarnych. Lewica ma otrzymać 8-9 mandatów, a PSL oraz Polska 2050 – 11-12. Pozostałe mandaty przypadną Koalicji Obywatelskiej.

Wśród kandydatów do Senatu znajduje się były premier Waldemar Pawlak, który zamierza wystartować w okręgu płockim. Również Paweł Gancarz, prezes PSL na Dolnym Śląsku, wójt gminy Stoszowice, ubiega się o miejsce w Senacie z ramienia tej partii. Partia Polska 2050 wystawia m.in. Macieja Żywno z Podlasia, który jest wiceprzewodniczącym partii Szymona Hołowni. Z kolei Lewica wystawia m.in. obecnego senatora Wojciecha Koniecznego oraz lidera Lewicy na Opolszczyźnie, Piotra Woźniaka.

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, zamierza wystartować z okręgu nr 43 w Warszawie. Wcześniej ten okręg reprezentowała zmarła w czerwcu tego roku senator PO Barbara Borys-Damięcka. Nie zgłoszono kandydatury Romana Giertycha w ramach paktu senackiego. Natomiast Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej, może dostać okręg na Podkarpaciu, jeśli dojdzie do porozumienia ze swoją byłą partią.

Ryszard Petru zadeklarował, że będzie startował do Senatu z okręgu nr 43, który obejmuje Mokotów, Ursynów, Wilanów i Wawer. Jednak podkreślił, że będzie to w formie kandydata niezależnego, pomimo wcześniejszych deklaracji o gotowości startu w ramach paktu senackiego. Ryszard Petru powiedział, że nie będzie komentował sprawy do momentu ogłoszenia kandydatów paktu senackiego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Zaangażowani mieszkańcy malują ściany i budują plac zabaw przy ul. Podwale. Ich prace przerwał zarządca (gazetawroclawska.pl)

Nowe ustalenia w sprawie Joanny z Krakowa. Miała 1,5 promila alkoholu we krwi podczas przybycia do szpitala (i.pl)