w

Skutki uboczne szczepień na COVID-19. Przebadano 99 mln osób (www.medonet.pl)

Badania naukowe przeprowadzone przez specjalistów z Global Vaccine Data Network sugerują, że może istnieć zwiększone ryzyko pewnych rodzajów zaburzeń serca i mózgu związanych ze szczepionkami przeciwko COVID-19. Badanie należące do grupy badawczej Światowej Organizacji Zdrowia objęło 99 milionów zaszczepionych osób z ośmiu krajów.

Dane zgromadzone przez Our World in Data wskazują na masową skalę szczepień przeciwko COVID-19 na całym świecie, przy czym około 71% populacji globalnej otrzymało przynajmniej jedną dawkę tej szczepionki. Należy zaznaczyć, że już wcześniej prowadzono obserwacje dotyczące potencjalnych skutków ubocznych. Jednakże, jak dotychczas, badanie Global Vaccine Data Network jest największą tego rodzaju analizą.

Analiza obejmująca 99 milionów zaszczepionych osób z ośmiu krajów, głównie z Francji, Kanady i Australii, skupiła się na najczęściej stosowanych preparatach przeciwko COVID-19. W ich skład wchodzą szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna i AstraZeneca.

Wnioski z badania wskazują na rzadkie, ale istotne związki pomiędzy niektórymi szczepionkami a potencjalnymi skutkami ubocznymi, takimi jak zapalenie mięśnia sercowego czy zespołu Guillain-Barre. Ryzyko tych zdarzeń wydaje się zróżnicowane w zależności od rodzaju szczepionki oraz liczby przyjętych dawek.

Pomimo alarmujących wniosków z badania eksperci podkreślają, że ryzyko związane z nieprzyjęciem szczepionki przeciwko COVID-19 jest znacznie większe niż ryzyko potencjalnych powikłań. Wartość szczepień w kontekście ochrony przed poważnymi konsekwencjami zakażenia SARS-CoV-2 nadal pozostaje niepodważalna.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Rekordowe zyski dla Polski w handlu z Ukrainą (www.polon.pl)

Posłowie otrzymają podwyżki z powodu inflacji (wiadomosci.wp.pl)