w

Rekordowe zyski dla Polski w handlu z Ukrainą (www.polon.pl)

W ubiegłym roku Polska osiągnęła rekordowy poziom eksportu na Ukrainę, którego kwota przekroczyła 51,6 mld złotych. Oznacza to, że bilans dodatni w handlu z Ukrainą wynosi około 31,4 mld złotych. Dane GUS wykazują, że jest to najwyższy poziom w historii relacji handlowych obu państw.

W poprzednim roku wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą wyniosła 48 mld złotych, z eksportem Polski na poziomie 28,6 mld złotych i importem na poziomie 19,4 mld złotych. A to z kolei dało bilans dodatni wynoszący 9,2 mld złotych. Natomiast w 2022 roku, pomimo trwającej wojny, wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą osiągnęła rekordowe 73,5 mld złotych, z wyraźnym wzrostem eksportu i importu.

Najważniejszymi produktami wysyłanymi na Ukrainę były produkty mineralne, a także maszyny i urządzenia mechaniczne. Z kolei import z Ukrainy składał się głównie z produktów roślinnych, tłuszczów i metali.

W 2023 roku wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą uległa zmniejszeniu, głównie ze względu na spadek importu towarów z Ukrainy. Polski eksport na Ukrainę zaliczył wzrost, przekraczając 51,6 mld złotych, podczas gdy import spadł do 20,2 mld złotych.

Eksport uzbrojenia na Ukrainę, zwłaszcza kategorii „Broń i amunicja”, osiągnął znaczący wzrost, przekraczając 5,7 mld złotych. Jest to jeden z najwyższych wzrostów w tej kategorii.

Polska jest kluczowym partnerem handlowym dla Ukrainy. Jest też drugim państwem pod względem obrotu handlowego z tym krajem.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

6 komentarzy

Małopolska przeznaczy 21 mln zł dla opiekunów osób niepełnosprawnych (zakopane.naszemiasto.pl)

Skutki uboczne szczepień na COVID-19. Przebadano 99 mln osób (www.medonet.pl)