w

Sądy odmawiają przyjmowania nagrań od kierowców. Jest reakcja Rzecznika Praw Obywatelskich (motoryzacja.interia.pl)

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymuje od kierowców skargi dotyczące technicznych ograniczeń narzucanych przez polskie sądy. Faktem jest, że sądy nie uznają nagrań dostarczanych z kamerek samochodowych kierowców, tylko preferują materiał dowodowy na płytach CD lub DVD. Stoi to w sprzeczności z obowiązującym prawem.

RPO zauważa, że mimo braku formalnych ograniczeń co do rodzaju nośników, sądy wydają się faworyzować płyty CD/DVD. Jest to szczególnie problematyczne w kontekście współczesnych technologii, gdzie coraz więcej urządzeń, takich jak laptopy, nie posiada już takich napędów. W rezultacie kierowcy zmuszeni są do dodatkowych wydatków na zakup napędów zewnętrznych.

Rzecznik uważa, że preferowanie płyt CD/DVD nie wynika z ograniczeń technologicznych sądów, lecz z obaw o bezpieczeństwo danych. Jednak w dobie technologii cyfrowych istnieją inne sposoby przechowywania i przekazywania materiału dowodowego, które również mogłyby być uwzględnione przez sądy.

RPO sugeruje, aby sądy dopuszczały materiał dowodowy przesyłany na innych nośnikach, np. poprzez USB czy pocztę elektroniczną, pod warunkiem wprowadzenia odpowiednich standardów weryfikacji autentyczności i integralności danych.

W związku z tematem RPO zwrócił się do ministra sprawiedliwości z prośbą o rozważenie zmiany procedur. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należy do ministerstwa. Aktualnie oczekuje na odpowiedź ministra Bodnara.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Wiceszef MON: Polska nie może zmieniać obecnych zasad użycia broni na granicy (defence24.pl)

Lubin: Pijany burmistrz Chocianowa spowodował wypadek na skrzyżowaniu i odjechał (gazetawroclawska.pl)