w

Rejestr zabytków wzbogacił się o zabytkowe przedszkole przy ul. gen. Józefa Hallera w Katowicach (dziennikzachodni.pl)

Zabytkowy budynek przedszkola przy ul. gen. Józefa Hallera 72 w Katowicach-Dąbrówce Małej został oficjalnie wpisany do rejestru nieruchomości zabytkowych województwa śląskiego. Jego charakterystyczną cechą jest półeliptyczny belweder, dzięki któremu uzyskał przydomek „transatlantyk”. Aktualnie funkcjonuje tu Miejskie Przedszkole nr 38.

Budynek powstał w 1937 roku dzięki staraniom Augustyna Rzepki, ówczesnego naczelnika gminy Dąbrówka Mała. Zajmuje on miejsce w planistycznym ogrodzie jordanowskim (obecnie pl. Żołnierzy Września), zastępując wcześniejsze ogródki działkowe. Na początku w ogrodzie przedszkolnym umieszczono pergolę, piaskownicę i dwa betonowe baseny. Otwarcie miało miejsce w 1937 roku. Warto dodać, że budynek wykazuje cechy zarówno stylu funkcjonalistycznego, jak i elementów stylu okrętowego.

Architektura tego budynku jest wyjątkowa i czasem określana jako architektura okrętowa, ze względu na nawiązania do konstrukcji na statkach morskich. Tego rodzaju budynków jest niewiele, co sprawia, że Łukasz Konarzewski, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podkreśla potrzebę ochrony tego obiektu jako przykładu klasycznego modernizmu z okresu funkcjonalizmu.

Po II wojnie światowej ogród jordanowski przekształcił się w park miejski, a w 1960 roku na jego terenie odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary hitlerowskiego terroru w Dąbrówce Małej. W zasadzie przedszkolny budynek przetrwał w niezmienionej postaci, włączając w to charakterystyczny belweder półeliptyczny.

I chociaż dzisiaj nawiązania do motywów morskich na Śląsku mogą wydawać się nietypowe, były one związane z ówczesną modą panującą wśród polskich architektów. Łukasz Konarzewski wyjaśnia, że architektura modernistyczna miała charakter uniwersalny, podobnie jak styl zakopiański w latach dwudziestych, który znalazł swoje odzwierciedlenie w wielu miejscach, także na Śląsku. Obecnie w „transatlantyku” działa Miejskie Przedszkole nr 38.

Innym przykładem architektury okrętowej w województwie śląskim jest dawny szpital gruźliczy w Istebnej, obecnie znany jako Wojewódzkie Centrum Pediatrii „Kubalonka”.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Blisko 700 osób weźmie udział w VIII Biegu po Oddech w Zakopanem! (zakopane.naszemiasto.pl)

Ukraińscy żołnierze dziękują za opiekę lekarzom z Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Krakowie (gazetakrakowska.pl)