w

Raport NIK: Ponad 100 dzieł sztuki zniknęło z Muzeum Narodowego w Warszawie (wiadomosci.onet.pl)

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli ujawnił zniknięcie ponad 100 dzieł sztuki z Muzeum Narodowego w Warszawie. Raport NIK ukazuje, że muzeum nie przeprowadzało wymaganych co pięć lat kontroli zbiorów. Ponadto, niektóre z tych dzieł nie były poddawane kontroli od 1997 r.

Raport NIK informuje, że niektóre z zaginionych dzieł sztuki to eksponaty zrabowane podczas II wojny światowej, które nadal są uwzględnione w dokumentacji muzealnej. Co więcej, podczas kontroli NIK kilka z tych zaginionych dzieł odnaleziono w innych muzeach.

W przypadku zaginionych obiektów procedura wymaga, aby natychmiast zgłaszać takie braki odpowiednim organom. Jednakże NIK zaznacza też, że zgłaszanie kradzieży lub zaginięcia może być przedwczesną decyzją, zwłaszcza jeśli wewnętrzna dokumentacja muzeum jest niekompletna lub nieaktualna.

Po publikacji raportu główny inwentaryzator zrezygnował z piastowania swojej funkcji, a w jego ślady poszedł również jego następca. W związku z tym zaczęły pojawiać się pytania, czy Muzeum Narodowe próbuje zatuszować całą sprawę.

Rzeczniczka Muzeum Narodowego zaznaczyła, że kontrole zbiorów są przeprowadzane, ale cały proces trwa nieco wolniej. Powodem tego są różne czynniki, takie jak ograniczenia kadrowe, pandemia czy inne projekty muzealne.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

Lidl nie podwyższy cen podstawowych produktów spożywczych (www.gazetaprawna.pl)

We Wrocławiu pojawił się kolejny bóbr. Spacerował po placu Jana Pawła II (kronika24.pl)