w

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w otwarciu Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w „Łapiance” (gazetakrakowska.pl)

Prezydent Andrzej Duda wyraził swoje zadowolenie z faktu, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego znajduje się w jego rodzinnym mieście. Jak dodał, w przeszłości sam należał do harcerstwa w Krakowie, którego bogata historia przeplata się z historią dawnej stolicy Polski. Zdanie Andrzeja Dudy podzielił też prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Andrzej Duda zaznaczył, że Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego to nie jest tylko zwykła placówka muzealna, ale również centrum harcerskiego życia. Na dowód swojego twierdzenia prezydent przypomniał postać Andrzeja Małkowskiego, twórcy polskiego skautingu.

Jacek Majchrowski wspomniał, że Kraków był miejscem narodzenia pierwszych szczepów harcerskich, które powstały zarówno w Krakowie, jak i we Lwowie. Ruch harcerski w Polsce, zwłaszcza w Krakowie i okolicach, odznacza się długą i trudną historią, włączając w to walkę o niepodległość i udział w II wojnie światowej.

Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego znajduje się w Forcie 52a „Łapianka”. Projekt planowano już od 2008 roku, a jego koszty wyniosły ponad 30 milionów złotych. Prace objęły remont fortu oraz budowę nowych pomieszczeń na wystawy i konferencje. Nowy obiekt ma służyć zarówno harcerzom, jak i działalności naukowej i edukacyjnej. Będzie także miejscem prezentującym historię harcerstwa w Polsce.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Zastępca komendanta KM PSP w Katowicach oficjalnie zakończył długoletnią służbę w straży pożarnej (katowice.naszemiasto.pl)

Długi Platformy Obywatelskiej rosną w zastraszającym tempie. Ostatnia umowa kredytowa opiewa na 25 mln zł (i.pl)