w

Prezydent Andrzej Duda odsłania pomnik Bohaterów Stycznia '71 podczas 43. rocznicy porozumień sierpniowych w Szczecinie (gs24.pl)

Wczoraj minęły 43 lata od podpisania pierwszych porozumień sierpniowych w Szczecinie, które miały ogromne znaczenie dla Polski. Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w uroczystych obchodach związanych z tym ważnym wydarzeniem, gdzie dokonał odsłonięcia pomnika Bohaterów Stycznia ’71.

Jak wyjaśnia Mieczysław Jurek, lider Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, w 1980 roku, dokładnie 30 sierpnia, porozumienia kończące strajki na Pomorzu Zachodnim przyczyniły się do zakończenia masowych protestów w kraju. Wydarzenia te stanowiły punkt kulminacyjny po dwumiesięcznej fali strajków. Szczecińskie protesty, które wystartowały 18 sierpnia, odegrały ogromną rolę w narodzinach Solidarności. To właśnie wtedy powstały pierwsze porozumienia.

W trakcie uroczystości Mieczysław Jurek nawoływał do poparcia dla uchwalenia emerytur stażowych. Podziękował też za dotychczasową realizację postulatów związkowych i podkreślił, że dzień 30 sierpnia powinien jednoczyć Polaków niezależnie od przekonań.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Szczecin był kluczowym miejscem dla walki o wolność. Wspomniał o pomniku Bohaterów Stycznia ’71, który upamiętnia ducha wolności. Prezydent zaznaczył, że walka członków Solidarności oraz podpisane porozumienia doprowadziły do odzyskania wolnej Polski, przypominając trudny okres stanu wojennego i zwycięstwo Solidarności.

W trakcie uroczystości wojewoda zachodniopomorski odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zaznaczył, że narodziny Solidarności były paradoksalnym zjawiskiem w komunistycznym kraju. Premier podkreślił, że protestujący nie tylko domagali się poprawy warunków ekonomicznych, ale także wyrażali głos w kwestiach etycznych i społecznych.

Uroczystość zakończyła się rozmowami prezydenta z uczestnikami Grudnia ’70 oraz mieszkańcami Szczecina, którzy byli obecni na obchodach.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Oborniccy policjanci zatrzymali 21-latka poszukiwanego listem gończym na pętli tramwajowej Poznań-Dębiec (gloswielkopolski.pl)

Kierowca stracił panowanie nad osobówką i dachował. Cztery osoby są ranne, w tym kobieta w ciąży (gazetalubuska.pl)