w

Premier Tusk: Przygotowano wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu (wiadomosci.onet.pl)

Donald Tusk poinformował, że prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, może być postawiony przed Trybunałem Stanu. Zgodnie ze słowami premiera wniosek w tej sprawie ma zostać złożony w najbliższych dniach.

Donald Tusk publicznie skrytykował Glapińskiego, oskarżając go o brak kompetencji oraz niestosowne zachowanie. Premier już w listopadzie 2023 r. sugerował możliwość postawienia go przed Trybunałem Stanu, zaznaczając, że potrzebna jest do tego jedynie większość głosów.

Jednakże w styczniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy umożliwiające stawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu są niezgodne z konstytucją. To samo stwierdził o automatycznym zawieszeniu prezesa banku centralnego w czynnościach służbowych oraz o tym, że potrzebna jest większość głosów posłów, aby tego dokonać.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował również przepisy ustawy o Trybunale Stanu, które nie uwzględniały prezesa NBP w gronie osób wymagających kwalifikowanej większości do postawienia przed Trybunałem. Ta decyzja wprowadziła dodatkowe wątpliwości co do legalności procedury związanej z Glapińskim.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Śledztwo ws. wyłudzeń VAT w handlu drewnem. Wartość fałszywych faktur przekroczyła 200 mln zł (www.money.pl)

Starcie rolników z policją podczas protestów na S8. Mundurowi nie dopuścili do blokady drogi (www.polsatnews.pl)