w

Polska musi zapłacić 16 tys. euro mieszkance Warszawy za odmówienie jej aborcji (www.polsatnews.pl)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał orzeczenie w kwestii kobiety, której Polska odmówiła dokonania aborcji. Należy zaznaczyć, że płód kobiety wykazywał trisomię 21. chromosomu (zespół Downa). Według Trybunału doszło tutaj do naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Sprawa dotyczyła 38-letniej kobiety z Warszawy, której odmówiono aborcji, pomimo wykrycia trisomii 21. chromosomu u płodu. Komisja lekarska potwierdził potrzebę przeprowadzenia tego zabiegu, jednak decyzja o aborcji została odrzucona w styczniu 2021 r. ETPCz podkreślił naruszenie prawa do życia prywatnego i rodzinnego warszawianki.

Centralnym punktem sprawy było ograniczenie prawa do aborcji w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Kobieta była zmuszona do wyjazdu za granicę celem przeprowadzenia aborcji, gdyż zmiany legislacyjne w Polsce uniemożliwiły dokonanie zabiegu.

Decyzją Trybunału, Polska została zobowiązana do wypłaty kobiecie kwoty 15 tys. euro za szkodę niemajątkową oraz 1004 euro za szkody materialne. Trybunał zaznaczył, że zmiany legislacyjne, które zmusiły ją do wyjazdu za granicę w celu dokonania aborcji, miały znaczący wpływ psychologiczny.

ETPCz uznał, że ingerencja w prawa, zwłaszcza w procedury medyczne, wystawiła kobietę na sytuację pozbawioną należytych zabezpieczeń przed arbitralnością.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

3 komentarze

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Dlaczego w Sejmie nie ma miejsca na świece adwentowe? (wiadomosci.dziennik.pl)

Manifestacja przed siedzibą TVP w obronie wolnych mediów. Adam Borkowski: Tusk jest zagrożeniem dla wolności słowa (i.pl)