w

Paweł Kukiz wyraził zdanie na temat referendów w Polsce. Skomentował też pytania zaproponowane przez PiS (i.pl)

Paweł Kukiz wyraził swoje stanowisko na temat referendów w Polsce. Odniósł się do krytyki związanej z pytaniami, jakie proponuje PiS, oznajmiając, że nie ma zarzutów co do ich treści. Zaznaczył, że pytania te jeszcze zostaną doprecyzowane.

Na Facebooku Kukiz skomentował wypowiedzi Bronisława Komorowskiego na temat referendum. Komorowski nazwał planowane referendum “traktowaniem obywateli jak idiotów”. Kukiz zwrócił uwagę, że sam Komorowski w 2015 roku stosował podobną praktykę, rozpisując referendum z nieprecyzyjnymi pytaniami. Kukiz podkreślił, że taka forma referendów jest narzędziem polityków, nie obywateli.

Kukiz odszedł od zarzutu Komorowskiego o wykorzystywanie referendum przez PiS w celach wyborczych, przypominając, że sam Komorowski walczył o reelekcję w 2015 roku, pytając o JOW-y. Również skrytykował zarzut Komorowskiego o pytania o oczywiste kwestie, twierdząc, że obecne referendum różni się istotnie od tego proponowanego przez Komorowskiego. Zauważył różnice w głośności, frekwencji oraz kosztach.

Kukiz zaznaczył, że żadne z referendów nie jest „prawdziwie obywatelskie”, ponieważ brakło konsultacji ze środowiskiem pozapartyjnym. Przywołał przykład referendum z 2005 roku, gdy PO zebrało podpisy pod petycją. Wyjaśnił, że w Polsce brakuje prawdziwie obywatelskiego referendum ze względu na obowiązujące przepisy i potrzebę zatwierdzenia przez polityków.

Kukiz wspomniał o propozycjach PiS i PO dotyczących referendów, które miałyby większy wpływ na władzę po przekroczeniu progu frekwencyjnego. Zauważył, że partie forsują referenda, gdy są w opozycji, a o nich zapominają, będąc u władzy. Podkreślił, że celem referendów powinno być umożliwienie obywatelom wpływu na władzę między wyborami.

Kukiz podkreślił hipokryzję opozycji krytykującej obecne referendum i uważa, że pytania proponowane przez PiS mogłyby być zadane w prawdziwie obywatelskim referendum. Nie kwestionuje treści pytań, lecz ich precyzję. Skomentował także, że referenda obywatelskie w Polsce są trudne do osiągnięcia ze względu na terminy wyborów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

4 komentarze

Kołodziejczakowi chodzi tylko o pozycję na liście wyborczej, twierdzi Paulina Henning-Kloska (i.pl)

Rzecznik rządu krytykuje słowa Donalda Tuska o „unieważnieniu” referendum (i.pl)