w

Otwarcie wystawy IPN o Lechu Bądkowskim na placu Solidarności w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Na placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców trwa premierowa wystawa o Lechu Bądkowskim, pierwszym rzeczniku Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 1980 roku. Gdański oddział IPN przygotował 18 plansz ukazujących jego biografię, twórczość i zaangażowanie obywatelskie.

Podczas prezentacji Karol Piskorski, dyrektor gdańskiego IPN-u, podkreślił, że wystawa ma na celu uczcić Lecha Bądkowskiego oraz wszystkich bohaterów Solidarności. Ich wkład w wolną Polskę nie może zostać zapomniany.

Na otwarciu wystawy obecni byli członkowie rodziny Lecha Bądkowskiego oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, którego był współzałożycielem. Przybyli także dawni politycy i działacze opozycji z okresu PRL, którzy współpracowali z Bądkowskim.

Dyrektor Karol Piskorski zaznaczył, że niezależnie od podziałów politycznych, Lech Bądkowski był cenionym patriotą i bohaterem, którego wartości mogą zgromadzić obie strony sceny politycznej.

Wystawa ukazuje różne etapy życia Bądkowskiego – od dzieciństwa po starość. Można zapoznać się z jego wkładem w obronę tożsamości kaszubskiej i twórczość literacką, w tym bajki dla dzieci.

Lech Bądkowski urodził się w 1920 roku. Brał udział w wojennych wydarzeniach, a później stał się aktywnym pisarzem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Wspierał stoczniowców podczas strajków w sierpniu 1980.

Córka Lecha Bądkowskiego, Sławina Kosmulska, potwierdziła plany związane z powstaniem pomnika oraz wydaniem książki z jego politycznymi esejami. Wystawę można oglądać do 14 września. Jest to pierwsza ekspozycja IPN w dwóch językach: polskim i kaszubskim.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Nestor

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisów

Dodaj komentarz

Ukraińscy żołnierze dziękują za opiekę lekarzom z Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego w Krakowie (gazetakrakowska.pl)

43. rocznica Sierpnia '80 w Gdyni: Walka z komunizmem i droga ku wolności (dziennikbaltycki.pl)