w

43. rocznica Sierpnia '80 w Gdyni: Walka z komunizmem i droga ku wolności (dziennikbaltycki.pl)

Rozpoczęły się uroczystości związane z 43. rocznicą zakończenia strajków w Gdyni, które odegrały istotną rolę w historii Polski. W sierpniu 1980 roku doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych, które zapoczątkowały nowy etap w dążeniu do wolności.

Sierpień ’80 jest bardzo istotny w kontekście upadku komunizmu oraz odzyskania suwerenności przez Polskę. Strajk, który wybuchł w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, szybko rozprzestrzenił się na inne regiony kraju, stając się kamieniem milowym w historii Polski. 14 sierpnia 1980 r. robotnicy Stoczni Gdańskiej ruszyli z protestami, a już następnego dnia dołączyły do nich kolektywy ze Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni oraz pracownicy komunikacji miejskiej w Gdańsku.

Andrzej Kołodziej, legenda ruchu „Solidarność” oraz lider strajku robotników w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, podkreśla, że ideały i duch walki tamtego czasu nadal są aktualne. Sierpień ’80 był okresem, w którym Polacy walczyli o swoją wolność. I pomimo panującego reżimu komunistycznego, ludność się nie poddawała, wierząc w szanse na zwycięstwo. Dążyła do zmiany nawet w obliczu represji i zagrożeń, jakie niosło ze sobą sprzeciwianie się systemowi.

Wiele osób pamiętało brutalne stłumienie protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, kiedy reżim komunistyczny krwawo stłumił niezadowolenie społeczeństwa. Robotnicy wiedzieli, że muszą podjąć ryzyko i znowu wyjść na ulice. W efekcie strajki zakończyły się podpisaniem porozumień sierpniowych, które przyczyniły się do zakończenia protestów i otworzyły drogę do zmian.

Wynikiem Sierpnia ’80 było narodzenie się potężnego ruchu społecznego i zawodowego, znanego jako NSZZ „Solidarność”. Liczba uczestników tego ruchu przerosła wszelkie oczekiwania, osiągając blisko 10 milionów osób. Zdeterminowani walczyć o swoje prawa i wolność, Polacy z różnych sfer społeczeństwa zjednoczyli się pod tą sztandarową ideą. Choć próby zatrzymania „Solidarności” przez wprowadzenie stanu wojennego były brutalne, duch walki nie został złamany. Wydarzenia te stanowiły fundament dla przyszłych zmian w Polsce.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Otwarcie wystawy IPN o Lechu Bądkowskim na placu Solidarności w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

Wojewoda mazowiecki krytykuje Trzaskowskiego za kiepskie zarządzanie zalaną Warszawą (i.pl)