w

Ogłoszenie wyborów parlamentarnych i rozpoczęcie działań wyborczych (i.pl)

Krótko po zarządzeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę wyborów parlamentarnych na 15 października, komitety wyborcze zaczęły składać zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej. Koalicja Obywatelska, Konfederacja i Lewica były pierwszymi, które to zrobiły.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Oznaczało to oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej, gdzie wymagane jest od partii, aby dopełniły formalności i złożyły zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej. Choć termin na to minął, już pierwszego dnia zrobili to przedstawiciele Konfederacji.

Witold Tumanowicz, szef sztabu wyborczego Konfederacji, poinformował na Twitterze o zgłoszeniu Komitetu Wyborczego Konfederacji, jako pierwszego w wyborach na Sejm i Senat, podkreślając ich aktywność.

Inne partie także zgłosiły swoje komitety wyborcze. Koalicja Obywatelska, Lewica oraz Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) zadeklarowały złożenie zawiadomień. Platforma Obywatelska również planuje zatwierdzenie list wyborczych na posiedzeniach Rady Krajowej i Zarządu Krajowego.

Nowa Lewica to nazwa komitetu zgłoszonego przez Lewicę. Posłanka Marcelina Zawisza została pełnomocniczką wyborczą, a Ewa Araźna pełnomocniczką finansową. Państwowa Komisja Wyborcza ma kilka dni na rozpatrzenie zgłoszenia. Jeśli nie spełni ono warunków, komitet zostanie poproszony o poprawki, a w przeciwnym razie zgłoszenie może zostać odrzucone.

Rejestracja komitetu wyborczego to czas na rozpoczęcie zbierania podpisów pod listami kandydatów. Kodeks wyborczy ustala różne wymagania dla posłów i senatorów. Pod listą kandydatów na posłów musi znaleźć się minimum 5 tysięcy podpisów złożonych przez mieszkańców okręgu. Uzyskanie przynajmniej 5% poparcia krajowego jest konieczne dla uczestnictwa w podziale mandatów w Sejmie, a 8% dla komitetów koalicyjnych. W zbliżających się wyborach wybieramy 460 posłów i 100 senatorów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Kraków otrzymuje setny autobus elektryczny: Nowy nabytek od hiszpańskiej firmy Irizar (gazetakrakowska.pl)

Premier Morawiecki wzywa Webera do debaty. Rzecznik EPL sugeruje Donalda Tuska (i.pl)