w

Kraków otrzymuje setny autobus elektryczny: Nowy nabytek od hiszpańskiej firmy Irizar (gazetakrakowska.pl)

Kraków wzbogacił się właśnie o setny autobus elektryczny, który tym razem dostarczyła hiszpańska firma Irizar. Jest to pierwsza próba Irizara na polskim rynku miejskiej komunikacji. Kraków jest pierwszym miastem, w którym można zobaczyć ten nowy autobus hiszpańskiego producenta. Do 15 lipca tego roku flota autobusów miejskich w Krakowie liczyła 633 pojazdy. Szacuje się, że do końca roku liczba bezemisyjnych autobusów wzrośnie do 120, obejmując modele elektryczne, hybrydowe i wodorowe.

Kraków przywitał swój setny autobus elektryczny, który tym razem sprezentowało Irizar. Hiszpańska firma właśnie debiutuje na polskim rynku, a Kraków jest pierwszym miastem, które przyjęło ich nowy autobus. W umowie znalazło się miejsce na cztery 12-metrowe, niskopodłogowe autobusy (z opcją dodatkowych trzech), wyposażone w klimatyzację, przestrzeń dla wózków inwalidzkich, monitoring oraz gniazda USB. Wszystkie te elementy napędzane są energią elektryczną poprzez pantograf lub wtyczkę.

Również w bieżącym roku spodziewana jest dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa. Solaris ma dostarczyć 18 przegubowych modeli, a Irizar – trzy autobusy o długości 12 metrów. Po dostawie tych pojazdów flota bezemisyjnych autobusów w Krakowie przekroczy liczbę 120. Historia autobusów elektrycznych w Krakowie sięga 2014 roku, kiedy to rozpoczęto wynajmowanie pojazdów zagranicznych. W 2016 roku wprowadzono do użytku pierwszy autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric.

Obecnie Kraków wykorzystuje 32 autobusy Solaris Urbino 12E, 63 Solaris Urbino 18E i 4 Solaris Urbino 8.9E. Wszystkie pojazdy posiadają niskie podłogi, klimatyzację, automaty biletowe, monitoring i dynamiczne systemy informacji pasażerskiej. Ładowanie baterii jest możliwe poprzez pantograf na dachu lub złącze plug-in.

Kraków wprowadza również autobusy zasilane wodorem. Solaris, Autosan i Arthur Bus dostarczyły trzy pojazdy bezemisyjne, emitujące jedynie wodę lub parę podczas jazdy. Są to autobusy niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację i systemy informacji pasażerskiej. Korzystają z mobilnej stacji tankowania wodoru ORLEN Południe. MPK SA w Krakowie planuje zakup nowych autobusów wodorowych wraz z modernizacją stacji obsługi autobusów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Starganiec w nowej odsłonie! Katowice zapłaciły 7 mln zł za modernizację terenów Mikołowa (dziennikzachodni.pl)

Ogłoszenie wyborów parlamentarnych i rozpoczęcie działań wyborczych (i.pl)