w

Niemcy nie chcą budowy portu w Świnoujściu. Obawiają się konkurencji dla Hamburga (i.pl)

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk omówił problemy z budową portu w Świnoujściu, zaznaczając sprzeciw ze strony Niemiec z powodu potencjalnego zagrożenia dla ich interesów. Podkreślił argumenty, jakich używają niemieccy sąsiedzi, oraz kluczowe kroki potrzebne do powodzenia tej inwestycji.

Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, udzielił wywiadu Polskiemu Radiu 24, gdzie poruszył kwestię sprzeciwu Niemiec wobec budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Gróbarczyk zauważył, że jest to kolejna próba ze strony Niemiec, która ma na celu osłabić lub zablokować tę inwestycję. Jego zdaniem jedyną szansą na realizację tego portu jest zwycięstwo partii Prawo i Sprawiedliwość w wyborach. Wyraził przekonanie, że bez tego inwestycja może zostać wstrzymana.

Wskazał, że port w Świnoujściu stanowiłby konkurencję dla niemieckiego portu w Hamburgu. Dlatego Niemcy podejmują wysiłki, aby przeciwdziałać tej budowie, zwłaszcza pod pretekstem ochrony środowiska. Według Gróbarczyka niemiecka narracja jest jasna – używają aspektów środowiskowych, aby zablokować tę inwestycję i uniknąć konkurencji dla Hamburga.

Portu w Świnoujściu będzie silną konkurencją dla Niemców

Wiceminister sugeruje, że Polska może skorzystać z polskich sądów w tej sprawie, mając na uwadze doświadczenie z próbami blokowania wcześniejszych ważnych inwestycji, np. związanych z ochroną przed powodziami na Odrze. Ocenia, że dążenie do zablokowania niewygodnych dla Niemiec inwestycji, które przyczyniają się do rozwoju Polski, jest widoczne w tym przypadku.

Marek Gróbarczyk podkreśla, że powstanie portu w Świnoujściu będzie silnym czynnikiem rozwoju transportu i konkurencyjności. Polska odnosi sukcesy w rozwoju hubu przeładunkowego, zwłaszcza w zakresie portów. Wiceminister również krytykuje opozycję, twierdząc, iż nie przekonają oni nikogo, że są za różnymi inwestycjami, odnosząc się do opóźnień w budowie gazoportu w Świnoujściu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

4 komentarze

Odczytywanie wspomnień więźniów obozu KL Plaszów podczas wydarzenia „Pamięć/Zachor” (gazetakrakowska.pl)

Skargi na reportaże TVN i TVN 24 dotyczące Joanny z Krakowa trafiły do KRRiT (i.pl)