w

Odczytywanie wspomnień więźniów obozu KL Plaszów podczas wydarzenia „Pamięć/Zachor” (gazetakrakowska.pl)

W niedzielę 6 sierpnia mieszkańcy Krakowa spotkają się na wydarzeniu „Pamięć/Zachor”. Wydarzenie organizowane jest w celu upamiętnienia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszów.

W lipcu i sierpniu 1944 r. Niemcy próbowali wymazać ślady KL Plaszów, usuwając materialne pozostałości i paląc ciała ofiar. Jednak ocalałe słowa więźniów pozostały, a ludzie nadal starają się odzyskać i pielęgnować pamięć o tych tragicznych wydarzeniach.

6 sierpnia 1944 roku, który znany jest jako „czarna niedziela”, to czas, gdy około 6 tysięcy krakowian zostało aresztowanych i osadzonych w KL Plaszów w ramach łapanek mających zapobiec powstaniu w Krakowie.

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się przy ul. Jerozolimskiej w pobliżu Szarego Domu o godz. 19.30. Na miejscu zostaną przywołane słowa więźniów, którzy z tego miejsca wyruszyli na ostateczną drogę. Wszyscy, którzy mają zamiar odczytać krótkie cytaty z relacji więźniów, mają możliwość zgłoszenia swojego udziału mailowo. Wystarczy wysłać wiadomość na adres [email protected]. Wybrane cytaty zostaną publicznie przeczytane 6 sierpnia, podczas upamiętnienia. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 sierpnia.

Do uczestnictwa w tym symbolicznym spotkaniu upamiętniającym więźniów zaproszone są wszystkie zainteresowane osoby. W trakcie wydarzenia będą dostępne wydruki fragmentów relacji dla tych, którzy poczują spontaniczną potrzebę, żeby się nimi podzielić.

Należy też mieć na uwadze, że wydarzenie nie jest formą pikniku ani nie ma charakteru imprezy rozrywkowej. Z tego względu organizatorzy uprzejmie proszą, aby nie zabierać ze sobą zwierząt ani koców. Udział w wydarzeniu „Pamięć/Zachor” jest bezpłatny.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Plan przyłączenia katowickich dzielnic do Mikołowa. Fundacja Arka Noego i mieszkańcy chcą referendum (dziennikzachodni.pl)

Niemcy nie chcą budowy portu w Świnoujściu. Obawiają się konkurencji dla Hamburga (i.pl)