w

MSZ wzywa Białoruś do wyjaśnienia incydentu na granicy z udziałem śmigłowców wojskowych (i.pl)

Decyzją polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych władze Białorusi zostały oficjalnie poproszone o wyjaśnienie incydentu z udziałem śmigłowców wojskowych oraz o zaprzestanie prowokacyjnych działań wzdłuż granicy między krajami.

W dniu 4 sierpnia br. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku dostarczyła szczegółowe informacje Ministerstwu Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi, potwierdzające naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce wojskowe w dniu 1 sierpnia.

Stanowisko przedstawione przez Polskę kontrastuje z oficjalnym stanowiskiem Republiki Białorusi, jakie wyrażone zostało w komunikatach białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony. W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski strona białoruska zostaje wezwana do niezwłocznego wyjaśnienia tego incydentu, poprawienia swojego stanowiska w tej kwestii oraz zaprzestania wszelkich prowokacyjnych działań wzdłuż granicy między państwami.

Ministerstwo Obrony Narodowej Polski ogłosiło we wtorek, że tego dnia nastąpiło naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej, w którą wleciały dwa białoruskie śmigłowce. Na polecenie szefa resortu, Mariusza Błaszczaka, wzmocniono obecność żołnierzy na granicy i zdecydowano o skierowaniu dodatkowych sił oraz środków, włączając w to śmigłowce bojowe. Incydent został również zgłoszony NATO.

Wtorkowego wieczoru, w trybie natychmiastowym, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski wezwano chargé d’affaires Ambasady Białorusi. W środę, Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych Polski, podkreślił, że spotkanie z białoruskim dyplomatą było krótkie, aczkolwiek wyrazili w nim stanowczy protest w związku z naruszeniem przestrzeni powietrznej oraz różnymi działaniami eskalacyjnymi, które destabilizują sytuację w regionie.

Jabłoński dodał, że protest nie ograniczał się jedynie do naruszenia przestrzeni powietrznej, lecz obejmował również obawy związane z rosnącym napięciem na Ukrainie oraz działaniami, które wspierają tę sytuację. Podkreślił, że Białoruś ma udział w pogarszaniu bezpieczeństwa przy granicy, włączając relokację oddziałów wagnerowskich oraz ataki zorganizowanych grup migrantów. Polska jednoznacznie przeciwstawia się tym działaniom i jest zdeterminowana w obronie własnej granicy przed takimi czynnikami.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

2 komentarze

Dwaj mężczyźni na Okęciu zażartowali, że mają granaty w torbach. Dowcipy nie rozśmieszyły Straży Granicznej (i.pl)

Proces łódzkiego adwokata Pawła K. w Olsztynie. W wypadku zginęły dwie kobiety (i.pl)