w

Mateusz Morawiecki: Centralizacja może zapewnić Brukseli nowy wymiar władzy (i.pl)

W najnowszym odcinku swojego podcastu premier Mateusz Morawiecki omówił kwestie związane z przyszłością Polski po wyborach. Zwrócił uwagę na propozycje silnych krajów członkowskich, które dotyczą centralizacji kompetencji Unii. Jak twierdzi premier, mogą one zapewnić Brukseli nowe, niespotykane dotąd uprawnienia.

Podczas podcastu premier zaznaczył, że propozycje te stawiają też pytanie związane z ambicjami Polski: Czy Polska ma być aktywnym graczem, wyznaczającym trendy, czy też powinna pozostawać w cieniu silniejszych krajów i się im podporządkować. Morawiecki twierdzi, że sposób, w jaki Polska podejmie decyzje w tej kwestii, może określić jej rolę w strukturze europejskiej.

W ocenie Morawieckiego większość Polaków pragnie kontynuować rozpoczęte przez PiS działania, unikając niszczenia osiągnięć z poprzednich lat. Premier ostrzega, że kraj stoi w obliczu powrotu do sporów z przeszłości, zamiast skupić się na przyszłości i rozwoju. Wspomniał także o konfrontacji politycznej pomiędzy siłami, które gotowe są na to, aby podporządkować Polskę Brukseli a tymi, które dążą do partnerskiej roli w Unii Europejskiej.

Morawiecki wskazał też na porozumienie koalicyjne między KO, PSL, Polską 2050 i Nową Lewicą. Zdaniem premiera jest on zaniepokojony faktem, że zamiast konkretnych propozycji, jakie były promowane podczas kampanii, znajdują się tylko ogólne zapisy. Morawiecki uważa, że taka sytuacja skutkuje nadmierną ilością dyrektyw, wykraczających poza demokratyczną kontrolę i prowadzących do wzmacniania pozycji silnych kosztem słabszych. Jak dodaje, obrona suwerenności Polski to również obrona samej struktury Unii Europejskiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Profesor Żurawski vel Grajewski: Zmiany w traktatach unijnych mogą doprowadzić do wojny i rozpadu UE (i.pl)

Kolejki na granicy nie maleją. Na przejściu w Dorohusku kierowcy czekają na odprawę nawet 16 dni! (i.pl)