w

Mariusz Kamiński domaga się od Łukaszenki, aby Grupa Wagnera opuściła terytorium Białorusi (i.pl)

W Warszawie doszło do spotkania ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, w tym Mariusza Kamińskiego. Spotkanie zorganizowano w odpowiedzi na rosnący kryzys na granicy z Białorusią.

Sytuacja na granicy pogarsza się z powodu presji migracyjnej oraz obecności najemników z Grupy Wagnera na terytorium Białorusi. W rezultacie zażądano od reżimu Łukaszenki natychmiastowego wycofania Grupy Wagnera z Białorusi i deportacji nielegalnych migrantów zgromadzonych przy granicy.

W przypadku krytycznych incydentów na granicy z Białorusią, bez względu na to, czy dotyczą one Polski, Litwy czy Łotwy, zostaną podjęte natychmiastowe retorsje, w tym zamknięcie wszystkich przejść granicznych, które dotychczas były otwarte, zarówno dla osób, jak i towarów. Rząd obawia się, że takie działania zaszkodzą interesom Łukaszenki, zwłaszcza w zakresie tranzytu towarów przez Białoruś.

Kamiński podkreślił, że pełna izolacja Łukaszenki wobec Europy może negatywnie wpłynąć na naród białoruski, który cierpi z powodu brutalnych represji i licznych więźniów politycznych, m.in. tak popularnych osobistości jak Aleś Bielacki czy Andrzej Poczobut.

Władze Polski utrzymują kontakt z białoruską opozycją, w tym ze Swiatłaną Cichanouską, która w 2020 roku zwyciężyła wybory. Ponadto, systematycznie pracują nad zapewnieniem bezpiecznych kanałów ucieczki dla osób zagrożonych represjami na Białorusi w przypadku zamknięcia granic, mając na uwadze zapewnianie wsparcia dla narodu białoruskiego i opozycjonistów.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

3 komentarze

Jaką opinię o reparacjach i relacjach z Niemcami jeszcze do niedawna głosiła Platforma Obywatelska? (i.pl)

Premier Morawiecki posądza o kłamstwa Platformę Obywatelską. Wskazuje na złamane obietnice PO i dotrzymane obietnice PiS (i.pl)