w

Koreański Eximbank zwiększa wsparcie dla Polski w zakupach zbrojeniowych (www.polon.pl)

Komisja planowania i finansów Zgromadzenia Narodowego Republiki Korei, na specjalnej sesji 23 lutego, zwiększyła limit kapitału własnego Export-Import Bank z obecnych 18,4 biliona wonów do 25 bilionów wonów. Celem jest sfinansowanie kredytu na zakup koreańskiego uzbrojenia przez Polskę.

Następnym etapem będzie procedura nowelizacji na sesji plenarnej parlamentu Korei, planowanej na 29 lutego. Sprawa kredytowania polskich zakupów zbrojeniowych budzi istotne kontrowersje w samej Korei, ze względu na obawy o negatywne skutki dla koreańskich finansów oraz dalsze kredytowanie innych projektów gospodarczych.

Zakupy zbrojeniowe Polski w Korei realizowane są przy wsparciu kredytu udzielonego przez bank eksportowy Korei – Eximbank. Istnieje jednak ograniczenie co do maksymalnej kwoty pożyczki, wynoszącej obecnie do 15 bln wonów. Oznacza to również, że jednemu pożyczkobiorcy nie może być udzielone więcej niż 40 proc. kapitału banku, co dla Polski wynosi około 7,5 bln wonów.

Propozycja poprawki zakłada zwiększenie kapitału Eximbanku do 30 bln wonów, co umożliwiłoby kolejne udzielenie pożyczek na zakupy przez Polskę. Poparcie dla poprawki wyrażają koreańscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele przemysłu obronnego, którzy liczą na przyspieszenie negocjacji z Polską i możliwość realizacji kontraktów eksportowych z innymi krajami.

Dalsze finansowanie kredytowe i podniesienie limitów są niezbędne dla kontynuacji zakupów w Korei przez Polskę. Planowane umowy mogą osiągnąć wartość nawet ponad 70 mld złotych, obejmując m.in. zakup kolejnych czołgów, wyrzutni oraz samolotów, a także ich polonizację i dostosowanie do potrzeb Polski.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  1. Nawiązałem kontakt z obcą cywilizacją! Przekazali mi telepatycznie, że mam znaleźć jak największą liczbę osobników homo sapiens, którzy zechcą dobrowolnie raz w miesiącu bądź tygodniu wpłacać z góry ustaloną kwotę pieniężną na konto w ramach międzygwiezdnej integracji i pełnego ujawnienia informacji wyższych form inteligencji. Wszystkich chętnych i zainteresowanych proszę o kontakt priv👌 Messenger lub Whatsapp +48 728 599 495

Rolnicy zamierzają wzmocnić protesty przy niemieckiej granicy (www.rmf24.pl)

Funkcjonariusze CBA zatrzymali współpracowników rektora Collegium Humanum (wiadomosci.onet.pl)