w

Ile wyniesie podwyżka płacy minimalnej w Polsce w 2023 roku (i.pl)

Obecnie najniższa krajowa, czyli płaca minimalna w Polsce wynosi 3490 zł brutto, co stanowi wzrost o 480 zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto, minimalna stawka godzinowa została podniesiona do 22,80 zł. W lipcu przewiduje się kolejną podwyżkę najniższej krajowej. Nasuwa się pytanie: jakie będą jej nowe wartości oraz czym jest to spowodowane?

W 2023 roku planowano dwuetapowe zwiększenie wynagrodzenia minimalnego. Od stycznia kwota minimalna wynosiła już 3499 zł, a w lipcu oczekuje się drugiej podwyżki, która ustali wynagrodzenie minimalne na poziomie 3600 złotych brutto. Szacuje się, że około 3 miliony osób otrzyma wyższe wynagrodzenie. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że obniżki podatków również przyczyniają się do poprawy sytuacji finansowej Polaków.

Od roku 2015 płaca minimalna w Polsce wzrosła o 106 procent. W 2015 roku wynosiła ona 1850 złotych brutto, a w 2023 roku podniesiono również stawkę godzinową dla umów cywilno-prawnych. Od stycznia wynosiła ona 22,80 zł, a od lipca tego samego roku ma wzrosnąć do 23,50 zł.

Płaca minimalna, zwana także najniższą krajową, to minimalna kwota wynagrodzenia, jaką pracodawca musi zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę. Jest ona uregulowana przepisami prawa i stanowi gwarancję minimalnego wynagrodzenia za pracę. Naruszenie tych przepisów jest uznawane za naruszenie praw pracowniczych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Prezydent Andrzej Duda wspiera włączenie Ukrainy do NATO (i.pl)

Muchobór Wielki i Muchobór Mały połączone nową kładką (gazetawroclawska.pl)