w

Donald Tusk: Jacek Kurski zostanie odwołany z Banku Światowego (www.wirtualnemedia.pl)

Jacek Kurski, były prezes Telewizji Polskiej, zostanie odwołany ze stanowiska w szwajcarsko-polskiej konstytuancie Banku Światowego. Tak zadecydował Donald Tusk. Decyzja została potwierdzona po zakończeniu posiedzenia rządu.

Nowi liderzy służb oraz zatwierdzenie budżetu to niektóre z priorytetów, o jakich wspomniał Donald Tusk na platformie X. Wtorkowy poranek był dniem pełnym istotnych wydarzeń dla administracji, podczas którego premier potwierdził wcześniejsze zapowiedzi dotyczące odwołania Jacka Kurskiego z Banku Światowego, decyzją Rady Ministrów.

Procedura odwołania Kurskiego wywołała dyskusję na temat kompetencji, gdyż dotychczas polskiego przedstawiciela w Banku Światowym mianował prezes NBP. Narodowy Bank Polski stanowczo podkreślił, że to prezes powinien reprezentować Polskę w międzynarodowych instytucjach bankowych zgodnie z ustawą o NBP, a nie Rada Ministrów.

NBP argumentuje, że uchwały Rady Ministrów nie stanowią powszechnie obowiązującego prawa w odniesieniu do banku centralnego. Według nich kompetencje do wyznaczania reprezentanta RP w instytucjach bankowych leżą w gestii prezesa NBP, co wynika z ustawy o NBP.

NBP podkreślił także bogate kwalifikacje Jacka Kurskiego, który zdaniem prezesa NBP posiada olbrzymie doświadczenie w sektorze publicznym oraz szeroką wiedzę ekonomiczną. Kurski – z wykształcenia ekonomista – zdobył doświadczenie na różnych szczeblach działalności publicznej, m.in. w rozwoju regionalnym, finansach i ochronie środowiska.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Kraków zamierza nabyć 90 tramwajów niskopodłogowych (gazetakrakowska.pl)

Macierewicz stracił limuzynę służbową i ochronę Żandarmerii Wojskowej (wiadomosci.onet.pl)