w

Kraków zamierza nabyć 90 tramwajów niskopodłogowych (gazetakrakowska.pl)

Dnia 19 grudnia MPK SA w Krakowie ogłosiło trzy przetargi na zakup maksymalnie 90 nowych tramwajów niskopodłogowych z klimatyzacją. Przygotowania do tego przetargu trwały ponad rok, obejmując wstępne konsultacje rynkowe z różnymi producentami taboru.

Przetargi objęły 90 nowych wagonów w trzech kategoriach: do 30 tramwajów jednokierunkowych (32-34 m), do 30 tramwajów dwukierunkowych (32-34 m), oraz do 30 tramwajów jednokierunkowych (42-45 m). Decyzje dotyczące zakresu i rodzaju tramwajów oparto na oczekiwaniach pasażerów oraz rozbudowie sieci torowisk. Uwzględniono nowe linie i planowane trasy, takie jak linia do Górki Narodowej, prace przy linii do Mistrzejowic oraz projekty kolejnych tras, w tym na Azory.

Kraków jest jedynym miastem w kraju, które korzysta z wagonów powyżej 40 metrów długości, a zamówienie nowych pojazdów tego typu ma zwiększyć krakowską flotę. Infrastruktura Krakowa przygotowana jest do eksploatacji takich tramwajów, a zamówienie wagonów dwukierunkowych związane jest z planami budowy linii na Azory. Należy zaznaczyć, że w pierwszym etapie linia ta nie będzie miała pętli do zawracania, dlatego tramwaje dwukierunkowe będą tutaj bardzo przydatne.

Realizacja zamówienia jest kluczowa dla MPK Kraków, ponieważ po dostawie nowych wagonów wszystkie tramwaje bez niskiej podłogi zostaną wycofane. Dzięki temu miasto będzie używać wyłącznie tramwajów niskopodłogowych z klimatyzacją i systemem informacji pasażerskiej. Jest to istotne szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności.

Ilość zamówionych tramwajów zależeć będzie od dostępności finansowej MPK oraz pozyskanych środków zewnętrznych.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Niedosłysząca seniorka sprzedawała dzierganą odzież w Katowicach. „Usunęła” ją straż miejska (www.eska.pl)

Donald Tusk: Jacek Kurski zostanie odwołany z Banku Światowego (www.wirtualnemedia.pl)