w

Dokument „Reset”: Według Achmieda Zakajewa rosyjskie MSZ wpływało na polskie decyzje wewnętrzne (i.pl)

Najnowszy odcinek serialu dokumentalnego „Reset” ukazuje, że Rosja dostrzegła swoją szansę na ingerencję w sprawy Polski, a następnie skorzystała z tej szansy. Były premier Czeczeńskiej Republiki Iczkeria, Ahmed Zakajew, twierdzi, że rosyjskie MSZ wpływało na polskie decyzje wewnętrzne. Program omawia także incydent z 2010 roku, kiedy Polska na prośbę Rosji zatrzymała Zakajewa.

Ostatni odcinek serialu „Reset” zatytułowany „Dajcie człowieka” koncentruje się na wpływie Rosji na stosunki między Polską a Czeczenami. Przedstawia działania polskich władz w trakcie przygotowań do Światowego Kongresu Czeczenów w Pułtusku we wrześniu 2010 roku, a także związane z nim przybycie Ahmeda Zakajewa.

Według programu Polska pod naciskiem Rosji i wbrew wyrokom sądów europejskich uznała Zakajewa, ówczesnego premiera Czeczeńskiej Republiki Iczkeria, za terrorystę. Z tego względu postanowiła go ścigać, jak tylko przyjechał do Polski.

W dokumencie ukazano notatkę ze spotkania Jarosława Bratkiewicza z radcą-ministrem ambasady rosyjskiej w Polsce, Dmitrijem Polanskim. Rosjanin domagał się od Polski „stanowczej reakcji”, z racji czego Zakajew został zatrzymany przez Polaków dnia 17 września 2011 r. Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji, podziękował za te działania Radosławowi Sikorskiemu, szefowi polskiej dyplomacji.

„Reset” to seria dokumentalna emitowana przez TVP i TVP Info, odsłaniająca tajniki polityki międzynarodowej oraz relacje Polski z NATO i Rosją w latach 2007-2015. Twórcami programu są dziennikarz Michał Rachoń oraz historyk Sławomir Cenckiewicz.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Spot PiS o rządach Tuska: Likwidacja jednostek wojskowych i pustynia inwestycyjna (i.pl)

Morawiecki w Trzciance: Tusk to manipulant działający na rzecz interesów niemieckich (i.pl)