w

Dalibor Rohac uzasadnia, dlaczego Polska powinna mieć broń jądrową (businessinsider.com.pl)

Dalibor Rohac z American Enterprise Institute (AEI) stwierdził, że Polska powinna być wyposażona w broń jądrową, która stanowiłaby skuteczną formę odstraszania. Jak dodaje, powodem jest rosnące zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy ze strony Rosji oraz możliwy powrót Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA.

W miarę jak Trump zbliża się do uzyskania nominacji z Domu Republikanów, pojawia się pytanie, jak Europa powinna się przygotować na przyszłość, w której NATO może stracić amerykańskiego sojusznika.

Rozważane są różne strategie, jednak Rohac podkreśla, że broń jądrowa dla Polski byłaby kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu, zwłaszcza wobec niepewności związanej z ewentualnym powrotem Trumpa na stołek prezydencki.

Rohac wypowiedział się również na temat propozycji Manfreda Webera, który sugeruje, że Francja mogłaby przewodzić wysiłkom w dziedzinie odstraszania nuklearnego w Europie. Jednak zdaniem Rohaca nie jest to realistyczne ze względu na obecny system decyzyjny w UE.

Rohac argumentuje, że mimo pewnych trudności kraje Europy Wschodniej, takie jak Polska, mogą utworzyć własne siły odstraszające. Wskazuje, że Polska, dzięki swoim inwestycjom w sektor obronny i energetykę jądrową, byłaby odpowiednim kandydatem do posiadania broni jądrowej. Podkreśla, że polski arsenał nuklearny mógłby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo dla regionu oraz stanowić alternatywę dla Ukrainy, szczególnie w przypadku braku możliwości przyjęcia jej do NATO.

Na koniec dodał, że uzbrojenie Polski w broń jądrową stanowiłoby strategiczną odpowiedź na potencjalne aspiracje dominacji Niemiec i Rosji w Europie. A to z kolei otworzyłoby nową perspektywę dla geopolityki euroazjatyckiej.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Wszczęto dochodzenie ws. afery premiowej w spółce Kraków 2050 (gazetakrakowska.pl)

Kaczyński do Straży Marszałkowskiej: Jeśli marszałek zleci moje zabójstwo, to też wykonacie to polecenie? (tvn24.pl)