w

Czy fabryki papieru w Brandenburgii odprowadzają do Odry ścieki o wysokiej temperaturze? (i.pl)

Według portalu Maerkische Oderzeitung, w obliczu spadku populacji ryb i rozkwitu glonów rozważania nad kwestią, jaki wpływ mają ciepłe ścieki z fabryk papieru na ekosystem rzeki Odra, stają się bardzo istotne.

Fabryki produkujące papier, m.in. PM2 Eisenhuettenstadt i Leipa w Schwedt, odprowadzają do Odry ścieki o temperaturze przekraczającej 30 stopni. Nasuwa się pytanie, czy w obliczu umierania ryb i masowego rozwoju glonów nie warto przeanalizować takiego postępowania – twierdzi Maerkische Oderzeitung.

Sól, zanieczyszczenia, niski poziom wody oraz wysokie temperatury to czynniki sprzyjające zakwitowi toksycznych glonów. Przykładowo, rok temu glony te spowodowały masową śmierć ryb w rzece. W Brandenburgii, obejmującej 162-kilometrowy odcinek brzegów rzeki, nie ma zbyt wielu zakładów przemysłowych, które mogłyby zanieczyszczać wodę. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Środowiska Brandenburgii, w zeszłym roku agencja ochrony środowiska monitorowała większe zrzuty ścieków, aby ocenić ich zgodność z normami.

Podgrzane ścieki trafiają do Odry, która i tak jest narażona na wysoką temperaturę. Dlatego zakład papieru może emitować ścieki o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Do oczyszczalni dostarczane są ścieki z różnych firm, głównie jednak z papierni PM2. Juergen Koepke, kierownik oczyszczalni ścieków, wyjaśnia, że woda na początku procesu oczyszczania osiąga temperaturę 35-36 stopni C, a następnie musi zostać ochłodzona o sześć stopni. Pomocna jest dwustopniowa wieża chłodnicza, ale jedna z nich wykazuje obecnie problemy z działaniem z powodu kamienia kotłowego.

Niemiecka agencja ochrony środowiska zdaje sobie sprawę z problemu, ponieważ przekroczenie granicy 30 stopni C zanotowano po raz pierwszy w marcu ubiegłego roku. Natomiast 8 sierpnia 2022 r. temperatura ścieków wyniosła 34 stopnie, prawie o dziesięć stopni więcej niż temperatura wody w Odrze.

Prawdą jest, że emisja ciepłych ścieków stanowi typowy problem dla producentów papieru.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

9 komentarzy

Premier Morawiecki proponuje połączyć referendum z wyborami parlamentarnymi (i.pl)

Prokuratura postawiła zarzuty 19-latkowi podejrzanemu o brutalne zabójstwo 18-latki z Bytomia (i.pl)