w

Centralny Port Komunikacyjny otrzymał prawie 300 mln zł od Komisji Europejskiej (i.pl)

Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu dofinansowania projektowi linii Kolei Dużych Prędkości Warszawa – Łódź. Jest to znakomita wiadomość i solidne wsparcie dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Centralny Port Komunikacyjny otrzymał 64 miliony euro (około 290 milionów złotych) dofinansowania od Komisji Europejskiej. Głównym celem jest zbudowanie strategicznej, 140-kilometrowej linii Kolei Dużych Prędkości między takimi miastami jak Warszawa i Łódź.

Dzięki prawie 290 mln zł dofinansowania od Komisji Europejskiej nastąpi znacznie skrócenie czasu podróży między Warszawą i Łodzią. Ponadto, będzie można zintegrować lotnisko CPK z siecią kolejową.
Przyznane środki zasilą budowę dwóch odcinków linii
Przyznane środki zostaną wykorzystane na opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do rozpoczęcia budowy dwóch odcinków linii. Pierwszy zacznie się w Warszawie Zachodniej, a drugi prowadzić będzie od skrzyżowania z linią kolejową nr 11 do stacji Łódź Niciarniana. Projekt jest wyceniany na 350 milionów złotych, a dofinansowanie wynosi 85% tej kwoty.

Pełnomocnik rządu ds. CPK, Marcin Horała, podkreśla znaczenie nowej linii KDP i lotniska CPK dla transeuropejskiej sieci TEN-T. Komisja Europejska utrzymała projekt na swojej liście priorytetów dofinansowania.

Dokumentacja dla odcinka Warszawa-CPK jest przygotowywana od listopada ubiegłego roku przez konsorcjum „Metroprojekt” i Sud Architekt Polska. Odcinek do Łodzi projektowany jest przez konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail i Jaf-Geotechnika. Planowana prędkość na trasie wynosi do 250 km/h, z celową prędkością docelową do 350 km/h. Czas podróży między miastami ma zostać skrócona o około 45 minut.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Studenci z Politechniki Wrocławskiej wygrali konkurs w projektowaniu osiedla przyszłości (gazetawroclawska.pl)

Miedzno: Pościg policyjny, dachowanie i pijany kierowca (i.pl)