w

Aplikacje Barbie selfie stanowią niebezpieczeństwo dla prywatnych danych internautów (i.pl)

Dzisiaj cały świat szaleje na punkcie filmu „Barbie”, który okazał się ogromnym hitem na całym świecie. W związku z tak dużym i nieustannie rosnącym sukcesem pojawiają się również nowe możliwości. Jednakże niektóre z nich mogą rodzić spore wątpliwości i stanowić zagrożenie dla wielu fanów. Z tego względu Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zamieścić komunikat w tej sprawie.

Dnia 19 lipca świat kina wprowadził na srebrne ekrany premierę filmu „Barbie” z Margot Robbie i Ryanem Goslingiem w rolach głównych. Film w reżyserii Grety Gerwig bardzo szybko zaskarbił sobie serca widzów, którzy oszaleli na punkcie różowej laleczki.

Ta popularna zabawka otrzymała nowe życie, sprawiając, że wiele osób pragnie dzisiaj stylizować się na różowo i być jak najwierniejszą kopią swojej plastikowej idolki. Co więcej, w internecie pojawiły się nawet oddane Barbie strony, które pozwalają fanom na zrobienie sobie szczególnego selfie. Po zrobieniu zdjęcia do akcji wkracza sztuczna inteligencja, która wygeneruje użytkownika strony w świecie lalki Barbie. Szał na Barbie nie ominął nawet celebrytów, którzy również postanowili przekształcić się w popularną laleczkę.

Temat Barbie stał się tak szeroki, że zainteresował nawet polskie władze, a w szczególności Ministerstwo Cyfryzacji. Ministerstwo ostrzega, że zatracając się w tej cukierkowej rzeczywistości, bardzo łatwo można stracić czujność i narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. W związku z tym wydało ostrzeżenie w sieci obejmujące negatywne skutki, jakie mogą wiązać się z selfie Barbie.

Jak podaje ministerstwo, tzw. barbiemania sprawiła, że ludzie przekształcają się dzisiaj w swoją ulubioną zabawkę, wykorzystując do tego specjalne filtry w aplikacjach. Oczywiście sprawa filtrów nie jest dziś niczym nowym. A dzisiejsze aplikacje pozwalają w kilka sekund zamienić się w Barbie lub Kena. Jednak problem polega na tym, że korzystanie ze stron, które generują tego typu obrazy, może narazić użytkownika na kompromitację jego prywatnych danych.

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed taką zabawą, ponieważ jest to operacja, która ma na celu gromadzenie danych internautów. Obecnie w internecie dostępne są już dwie Barbie-aplikacje. Jedną z nich jest barbie.me, a drugą barbieselfie.ai. Każda z tych aplikacji stanowi poważne zagrożenie dla danych użytkownika. Co więcej, nie można też określić, jakie dane są kolekcjonowane. A to oznacza również, że nie wiadomo, do czego będą wykorzystywane.

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, aplikacja barbie.me nie spełnia wymagań Ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) o ochronie danych osobowych (RODO).

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Premier Mateusz Morawiecki uważa Powstanie Warszawskie za kamień milowy historii Polski (i.pl)

Kontrowersyjny dokument Stanowskiego o Natalii Janoszek. W noc premiery film obejrzało milion osób (i.pl)