w

Akcja sprzątania Jeziora Kierskiego! Nurkowie wydobyli z dna prawie ćwierć tony odpadów (gloswielkopolski.pl)

W akcji sprzątania dna Jeziora Kierskiego udział wzięli płetwonurkowie. Akcja odbyła się 26 sierpnia, a grupa nurków zdołała zebrać ok. 250 kg odpadów, które wydobyto z dna jeziora.

Głównym celem akcji było nie tylko zbieranie śmieci, ale także zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania ogólnodostępnych terenów. Nurkowie zajmowali się oczyszczaniem dna Jeziora Kierskiego w rejonie Plaży Smoczej, natomiast pozostali uczestnicy skupili się na oczyszczaniu brzegów jeziora. W sumie wydobyto blisko ćwierć tony śmieci, w tym około tysiąca niedopałków papierosów.

Jak oznajmił Grzegorz Mikosza, główny koordynator Akcji Sprzątanie Świata Fundacji Nasza Ziemia, wśród odpadów wydobytych z jeziora znalazło się również wiele szklanych butelek. Niektóre z nich leżały na dnie od lat 90. Ponadto, odkryto różnorodne rzeczy, prawdopodobnie zgubione przez plażowiczów, takie jak okulary, klapki sprzęt do pływania itp. Na powierzchnię wyciągnięto też dużą liczbę opakowań po jedzeniu, różnych pudełek oraz paczek po chipsach. Mikosza dodaje, iż pomimo tego, że ilość śmieci była znacząca, można zauważyć tutaj tendencję spadkową. Aczkolwiek nadal jest wiele miejsca do poprawy w tym zakresie.

Według władz miejskich Poznania, Jezioro Kierskie stanowi największy zbiornik wodny w granicach miasta, a Plaża Smocza cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Niestety wiąże się to z większą ilością pozostawianych odpadów przez odwiedzających. Zamiast wrzucać śmieci do pojemników, wiele osób pozostawia je na brzegu, w wodzie albo na dnie jeziora.

W sezonie letnim do jeziora trafiają przede wszystkim butelki i puszki po napojach, a także kapsle oraz foliowe opakowania po jedzeniu. Czasami można znaleźć nawet opony samochodowe. Motorem napędowym akcji na Kąpielisku Krzyżowniki była historia związana z Fiatem 126p, który od dawna leżał na dnie jeziora i stał się atrakcją dla nurków. Pomimo że samochód pozostał na swoim miejscu, stał się inspiracją do organizowania podobnych działań.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Dolnośląskie: Śmiertelny wypadek na drodze w kierunku Pieszyc. Osobówka potrąciła 63-letniego rowerzystę (gazetawroclawska.pl)

Templariada 2023 w Parku Historycznym Komandoria Szczecin-Płonia. Jak wyglądało życie w XIII stuleciu? (gs24.pl)