w

77. rocznica śmierci polskich bohaterów „Inki” i „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)

W 1946 roku, w więzieniu w Gdańsku, wykonano wyrok śmierci na Danucie Siedzikównie ps. „Inka” oraz Feliksie Selmanowiczu ps. „Zagończyk”. Natomiast teraz, 77 lat później, odbyły się uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, które upamiętniają żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK i 2 kompanii 4 Wileńskiej Brygady AK.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz, służb mundurowych, organizacji społecznych, kombatantów oraz mieszkańców Gdańska. Oddział IPN reprezentowany był przez delegację z dyrektorem ppłk. rezerwy Karolem Piskorskim. Zaangażowanie IPN przywróciło pamięć o „Ince” i „Zagończyku”, nadając parze bohaterów godny pochówek i należyte miejsce w historii Polski.

Na obchodach pojawili się m.in. Andrzej Gwiazda, wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski i poseł Kacper Płażyński. Z kolei gości powitał Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, Krzysztof Drażba. Uroczyste wystąpienia podkreśliły doniosłość całego wydarzenia, promując długotrwałą pamięć o bohaterach.

Na grobach „Inki” i „Zagończyka” złożono kwiatowe wieńce, a ks. Krzysztof Ławrukajtis odmówił modlitwę. Natomiast Prezes Związku Kombatantów, Jerzy Kowalczyk, podkreślał odwagę „Inki”, którą doprowadzono przed pluton egzekucyjny, a także jej zaangażowanie jako sanitariuszki i towarzyszki broni. Wskazał też na hart ducha „Inki” oraz jej walkę z okupantami, opisując ją jako osobę odważną, odpowiedzialną i wierną ojczyźnie, która nikogo nie zdradziła.

Instytut Pamięci Narodowej wspomniał także o tablicy na Areszcie Śledczym w Gdańsku, gdzie bohaterowie spędzili ostatnie dni. W tym miejscu delegacja IPN również złożyła kwiaty. Uroczystości zakończono mszą świętą i hołdem pod pomnikiem „Inki”.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Teatr Osterwy w Lublinie łączy siły z Polskim Teatrem Studio w Wilnie (kurierlubelski.pl)

Pościg za nietrzeźwym kierowcą w Sopocie. Zatrzymany usiłował kilkakrotnie przekupić policję (dziennikbaltycki.pl)