w

Teatr Osterwy w Lublinie łączy siły z Polskim Teatrem Studio w Wilnie (kurierlubelski.pl)

Teatr Osterwy rozpoczął współpracę z Polskim Teatrem „Studio” w Wilnie, decydując się na przedstawienie muzycznego spektaklu „Na Wileńskiej ulicy”. Spektakl zaprezentowali aktorzy wileńscy na deskach Osterwy.

Współpraca między Teatrem Osterwy a Polskim Teatrem „Studio” ma na celu wzmacnianie relacji kulturalnych między obiema placówkami. Dyrektorzy Redbad Klynstra-Komarnicki i Edward Kiejzik zobowiązali się do wspólnego prezentowania spektakli i działań edukacyjnych, a także do wymiany doświadczeń w promowaniu polskiego dziedzictwa teatralnego i kulturowego.

Wybór Teatru w Wilnie jako partnera współpracy ma swoje podłoże w historycznych powiązaniach z Juliuszem Osterwą, który stawiał tam pierwsze kroki i założył Redutę. Wilno jest uznawane za centrum teatru polskiego poza granicami kraju. Współpraca ta widziana jest jako szansa na rozwój dla zespołu aktorskiego Teatru Osterwy, który chce poznać zachowane przedwojenne techniki i intonację aktorów polskiego pochodzenia w Wilnie.

Porozumienie między teatrami zakłada tworzenie wspólnych inicjatyw i działań. W planach są częstsze występy aktorów z Wilna na deskach Teatru Osterwy oraz wizyty lubelskiego zespołu na Litwie. Ponadto, teatr wileński specjalizuje się w bajkach, co pozwoli na opowiadanie dzieciom polskich bajek.

Teatr Osterwy zamierza odwzajemnić się spektaklami takimi jak „Nad Niemnem”, „Historyja”, „Ciężkie czasy” i „Ich czworo”. Planowana jest także wspólna koprodukcja, rozpoczynająca się od ważnego tytułu polskiej klasyki. Jest to również kontynuacja misji Juliusza Osterwy, aby umacniać tożsamość poprzez polskie słowo.

Współpraca z Polskim Teatrem „Studio” może stanowić początek szerszej kooperacji z teatrami wschodnich sąsiadów. Teatr Osterwy planuje też współpracę z teatrami na Ukrainie i Białorusi, mając na uwadze swoją rolę we wspieraniu polskiej kultury za granicą. Lublin staje się centrum tego regionu, a Teatr Osterwy odgrywa kluczową rolę w promocji polskiego teatru poza granicami kraju.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Jak postępuje budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Foluszowej w Zielonej Górze? (gazetalubuska.pl)

77. rocznica śmierci polskich bohaterów „Inki” i „Zagończyka” na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku (dziennikbaltycki.pl)