w

Zmarła Wanda Półtawska – uznana doktor psychiatrii i przyjaciółka Jana Pawła II (i.pl)

W Krakowie zmarła Wanda Półtawska, która w dniu 2 listopada skończyłaby 102 lata. Wanda Półtawska przez wiele dekad angażowała się w poradnictwo małżeńskie i rodzinne oraz wykładała na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Warto zaznaczyć, że była też przyjaciółką Jana Pawła II, a w 2016 roku zdobyła Order Orła Białego.

Przed II wojną światową Półtawska była aktywną harcerką, a w okresie okupacji działała jako łączniczka. W efekcie została aresztowana i osadzona w Zamku Lubelskim oraz obozie koncentracyjnym Ravensbrück, gdzie poddano ją eksperymentom medycznym. Po wyzwoleniu przyczyniła się do pracy w Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

W ramach swojej działalności prowadziła badania nad „dziećmi Oświęcimia”, a także opracowała metodę „psychoterapii obiektywizującej”. Ponadto, zajmowała się wpływem aborcji na psychikę kobiet i efektami postawy antykoncepcyjnej na życie rodzinne i małżeńskie.

W latach 1955-1997 roku Wanda Półtawska wykładała medycynę pastoralną na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i założyła Instytut Teologii Rodziny, którym kierowała przez 33 lata. Napisała też liczne prace dotyczące przygotowania do małżeństwa i zachowań w sferze seksualnej.

Półtawska była aktywną działaczką na rzecz obrony życia ludzkiego i propagowała wartości bioetyczne wynikające z antropologii chrześcijańskiej. W 2014 roku opublikowała „Deklarację wiary”, podpisaną przez tysiące lekarzy, a także starała się przekazywać nauki Jana Pawła II o świętości miłości ludzkiej.

Ponadto, została uhonorowana Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i była honorową obywatelką kilku polskich miast, w tym Lublina, Siedlec i Zakopanego. W Lublinie otrzymała nawet medal „Zasłużony dla miasta Lublin”, który w 2019 roku wręczył jej prezydent miasta.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

40 komentarzy

    • Kacper Kubiak ależ oczywiście, że lekarz ma prawo odmówić aborcji. To nie jest jakiś wymysł, nawet dosyć mocno skręcająca w lewo Rada Europy zapewniła to w rezolucji dot. klauzuli sumienia. Lekarz lub szpital nie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej za odmówienie dokonania aborcji, a prawo do “wolności” jednego człowieka nie może być egzekwowane nakładając “obowiązek” na drugiego

Głosowanie dotyczące zmian w traktatach unijnych może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej (i.pl)

Szwedzka Aira będzie produkować pompy ciepła we Wrocławiu. Zainwestuje prawie 1,3 mld zł w nową fabrykę (www.wnp.pl)