w

Głosowanie dotyczące zmian w traktatach unijnych może doprowadzić do rozpadu Unii Europejskiej (i.pl)

W najbliższą środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie dotyczące zmian w traktatach unijnych. Radosław Fogiel, polityk PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, wyraził swoje obawy w kwestii tych zmian. Głównym ich celem ma być zniesienie zasady jednomyślności (veta) w głosowaniach w Radzie UE w 65 różnych dziedzinach.

Fogiel podkreślił, że choć proces zmiany traktatów jest skomplikowany, sam fakt toczącej się debaty i obecności projektu rezolucji w komisji stanowią ważny wyraz polityczny. Zdaniem PiS, wszelkie zmiany, które ograniczałyby suwerenność państw członkowskich, odebrałyby im prawo weta lub skierowałyby się w kierunku tworzenia tzw. superpaństwa europejskiego. Stałyby się zagrożeniem zarówno dla Polski, jak i całej Unii Europejskiej.

Fogiel zaznaczył, że Polska i inne państwa członkowskie powinny zachować kontrolę nad swoją suwerennością. A to oznacza, że odpowiedzialność za decyzje powinna pozostać w rękach parlamentów narodowych. Parlament Europejski, ze względu na swoją strukturę, nie jest zdolny do podejmowania tak istotnych decyzji, gdyż nadreprezentuje większe państwa.

Polityk PiS argumentuje, że zasada jednomyślności jest niezbędna do utrzymania spójności i istnienia Unii Europejskiej, a jej zniesienie byłoby szczególnie szkodliwe dla mniejszych krajów, takich jak Portugalia, Beneluks, Estonia i Łotwa. Przypomniał, że prawo weta stanowi ostateczność, co powinno zmuszać kraje członkowskie do poszukiwania konsensusu.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

2 komentarze

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął rozmowy z kandydatami na premiera (i.pl)

Zmarła Wanda Półtawska – uznana doktor psychiatrii i przyjaciółka Jana Pawła II (i.pl)