w

Zmarł pułkownik Kazimierz Klimczak. Najstarszy żołnierz polski przeżył 109 lat (i.pl)

Nie żyje pułkownik Kazimierz Klimczak, pseudonim Szron. Zasłużony bohater Wojska Polskiego zmarł w wieku 109 lat. Pan pułkownik był także wieloletnim oficerem Wojska Polskiego II RP oraz uczestnikiem wielu konfliktów, takich jak wrzesień ’39, Armia Krajowa i Powstanie Warszawskie. Co więcej, Kazimierz Klimczak miał na swoim koncie jeszcze inny rekord.

Płk Klimczak, znany również jako Szron, zmarł, będąc najstarszym mężczyzną w Polsce. Kazimierz Klimczak urodził się 15 lutego 1914 roku. Uczęszczał do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich w Koninie. A w 1939 roku brał udział w polskiej kampanii oraz bitwie nad Bzurą. Po zakończeniu działań wojennych znalazł pracę w fabryce tytoniu.

Pomimo że wcześniej został ranny, nie przeszkodziło mu to, aby zacięcie walczyć w Powstaniu Warszawskim. Udało mu się uciec z transportu, a następnie ukryć się na wsi. Po wojnie był obiektem zainteresowania bezpieki. Tytuł pułkownika otrzymał dopiero w 2017 roku.

Płk Kazimierz Klimczak był aktywnym członkiem Związku Inwalidów Wojennych RP. Natomiast od kwietnia 2022 roku był również najstarszym mężczyzną w kraju. Nie tak dawno wyraził też swoje skryte pragnienie, aby Polska była zjednoczona dla dobra młodzieży, w duchu wartości sprzed wojny.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Ministerstwo Kultury wspiera polskie zabytki w ramach programu odbudowy. 205 mln zł dla 357 obiektów z woj. lubelskiego (kurierlubelski.pl)

Marika skazana na trzy lata za próbę wyrwania "tęczowej" torby. Wyszła już z więzienia i czeka na ułaskawienie (i.pl)