w

Ministerstwo Kultury wspiera polskie zabytki w ramach programu odbudowy. 205 mln zł dla 357 obiektów z woj. lubelskiego (kurierlubelski.pl)

W zeszły piątek premier Mateusz Morawiecki i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogłosili listę beneficjentów Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, która obejmuje m.in. 357 obiektów z województwa lubelskiego.

Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, podkreślił, że program ten służy realizacji dobra publicznego i piękna ukrytego w polskich zabytkach. Zabytki są nie tylko piękne, ale także przechowują pamięć i tradycję, budując jedność narodową.

Całkowita kwota dofinansowania dla projektów z całej Polski wynosi ponad 2,5 mld złotych, z czego 205 mln złotych trafi do inicjatyw z województwa lubelskiego. Dbanie o zabytki to jednocześnie troska o dziedzictwo kulturowe i historyczne.

Ponad 3 mld zł na ochronę polskich zabytków w ciągu trzech lat

Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu wsparcie samorządów w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych, aby poprawić ich stan i zapobiec degradacji i niszczeniu. Program pokrywać może nawet 98% kosztów inwestycji, podczas gdy udział własny samorządu wynosi minimum 2%. W ciągu trzech lat przewidziano przekazanie ponad 3 mld złotych na ochronę polskiego dziedzictwa zabytkowego. Odnawiane zabytki przyczynią się do rozwoju regionu, w tym poprzez rozwój turystyki. Rewitalizacja i wsparcie są kluczowe dla ochrony najcenniejszych elementów regionu.

Wśród wybranych projektów znajduje się modernizacja czterech zabytkowych mostów kolejki wąskotorowej, konserwacja Alei Kasztanowej w Drzewcach oraz ołtarzy w Kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Policja natrafiła na dramatyczną sytuację u samotnego sąsiada. Nietypowy wypadek w łazience (gazetalubuska.pl)

Zmarł pułkownik Kazimierz Klimczak. Najstarszy żołnierz polski przeżył 109 lat (i.pl)