w

Zaskakujące odkrycie podczas remontu w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie (kurierlubelski.pl)

Odkrycie w trakcie prac termomodernizacyjnych w kościele Nawrócenia św. Pawła oraz zabudowaniach dawnego klasztoru w Lublinie wywołało duże zainteresowanie. W trakcie konserwacji budynku ekipa natknęła się na relikty wieży mieszkalno-obronnej, która powstała na długo przed kościołem. Odkrycie to stanowi istotny krok w poszerzaniu wiedzy o historii miasta.

Wprowadzenie prac konserwatorskich miało miejsce w 2022 roku w kościele Nawrócenia św. Pawła i jego otaczającym terenie, w tym dawnych zabudowaniach klasztoru. W trakcie prac w zakrystii odkryto pozostałości wieży mieszkalno-obronnej, która datuje się na okres wcześniejszy niż sam obiekt. To nieplanowane znalezisko jest rezultatem zdjęcia warstwy ziemi w celu termomodernizacji, który ujawnił istotny fragment historii.

Budynek, będący wcześniej w posiadaniu zakonu bernardynów, później przeszedł pod opiekę diecezji. Badania wskazują, że wieża, którą odkryto pod zakrystią, nie była odnotowana w historycznych źródłach. Jest to ważne odkrycie dla archeologii kraju, ukazujące nieznane dotąd oblicze miasta Lublin. Specjaliści sugerują, że wieża ta pełniła rolę mieszkalną i obronną, stanowiąc punkt obserwacyjny, z którego można było dostrzec przedpole miasta.

Odkryta wieża ma wymiary 7,5 x 8,5 m i posiada przypory o wymiarach 1,5 x 1,5 m po wschodniej i zachodniej stronie. Grubość fundamentów ścian wynosi od 1,5 do 1,7 m, co sugeruje, że wieża prawdopodobnie miała przynajmniej pięć kondygnacji. W trakcie wykopalisk znaleziono także fragmenty drewna, które być może miały związek z poziomami użytkowymi wieży. Fragmenty poddano badaniom metodą C14, które pozwolą na dokładniejsze określenie wieku wieży.

Istnieją plany udostępnienia tego znaleziska dla mieszkańców miasta i turystów. Projekt zakłada rozbudowaną inscenizację oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak wizualizacja wyglądu wieży. Ta inicjatywa ma na celu przywrócenie pierwotnych funkcji klasztoru, tworząc jednocześnie atrakcyjną ścieżkę edukacyjną dla odwiedzających. Realizacja planów może potrwać kilka lat.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Platforma Obywatelska wydaje na propagandę pieniądze mieszkańców woj. lubuskiego (gazetalubuska.pl)

Członek załogi chemikaliowca uratowany przez 43. Bazę Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Jest to już 774 akcja ratownicza MW (dziennikbaltycki.pl)