w

Zakopiańska Olcza w ogniu (zakopane.naszemiasto.pl)

Razem z rozpoczęciem się sezonu wiosennego, powrócił sezon na prace w gospodarstwie. Niestety wiele rolników wciąż błędnie uważa, że najlepszym sposobem na użyźnienie gleby na wiosnę, to wypalenie suchych traw. Ów błędny pogląd doprowadził do niebezpiecznego pożaru na zakopiańskiej Olczy. 

Zapalone trawy w Olczy rozprzestrzeniały się w zastraszającym tempie. Gdy wezwano straż pożarną, ogień zbliżał się do parafialnego cmentarza oraz budynków mieszkalnych. Strażacy w pocie czoła szybko ugasili niebezpieczny żywioł, który rozprzestrzeniał się szybko, pustosząc kolejne połacie łąk. Tym razem udało się zatrzymać ogień bez żadnych ofiar, jednak przy tej okazji funkcjonariusze straży pożarnej znów przypominają jak niebezpieczny i niepotrzebny jest to proceder. Stare przekonanie o tym, że wypalone suche trawy użyźniają glebę, został już dawno zaktualizowany przez naukowców.

Czemu nie powinno się palić suchych traw?

Palenie suchych traw niesie za sobą ogromne zniszczenie w ekosystemie. To ile przy tym ginie owadów, ptaków i innych stworzeń, które były odpowiedzialne za użyźnienie gleby czy zapylenie późniejszych owoców, było proste do zmierzenia. Co więcej warto pamiętać o tym, że sucha trawa bardzo szybko zajmuje się ogniem. Łąki występujące blisko domów, są już normalnym zjawiskiem, jednak wiąże się to z tym, że przy większym wietrze, może zająć się budynek mieszkalny. Pogoda w okresie wiosennym jest nieprzewidywalna, przez co bardzo trudno jest zapanować nad torem i szybkością płonących traw. Dlatego skutkiem kolejnych wypaleń traw, może być nie tylko wyjałowienie ziemi, ale również ofiary w zwierzętach i ludziach.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Dziki opanowały gdańską Orunię! (dziennikbaltycki.pl)

Młody kierowca pobił kobietę. Grozi mu 20 lat pozbawienia wolności (gazetawroclawska.pl)