w

Zakończono modernizację zbiornika Słup na rzece Nysa Szalona (gazetawroclawska.pl)

Zakończyła się kompleksowa modernizacja zbiornika Słup na rzece Nysa Szalona, prowadzona przez Wody Polskie. Sztuczne jezioro pełni rolę retencyjną i przeciwpowodziową, a do tego jest w stanie pomieścić ponad 38 milionów metrów sześciennych wody. Jest także popularnym miejscem na turystycznej mapie Dolnego Śląska.

Zbiornik Słup, położony niedaleko Jawora, przeszedł wszechstronny remont od 2019 roku. Stanowi ważną ochronę przed powodzią dla okolicznych mieszkańców. Modernizacja obejmowała różnorodne elementy, takie jak bystrze, przelew, skarpy, rowy podskarpowe, schody, kładki i płyty ekranu.

Odrestaurowano również budynek magazynowo-warsztatowy, elementy komunikacji, spusty denne i elektrownie, a także skarpę kanału odprowadzającego. Inwestycja objęła także nową drogę, chodniki, sieci elektryczne i urządzenia sterujące. Całość prac kosztowała około 19 milionów złotych i była prowadzona przez konsorcjum firm.

Prace trwały 4 lata i były nadzorowane przez Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Nowa infrastruktura służyć ma zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Baza Sportów Wodnych i Żeglarskich i zatopiona miejscowość Żarek

Zbiornik Słup, będący miejscem rekreacji i wędkowania, cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Wokół niego mieści się Baza Sportów Wodnych i Żeglarskich, a także zachowała się zatopiona miejscowość Żarek, odsłonięta w 2020 roku na skutek spadku poziomu wody.

Ruiny wsi Żarek oraz pozostałości miejscowości Brachów widoczne są na dnie zbiornika, który powstał w latach 1974-1978. Zaporą o długości 940 metrów przegrodzono koryto Nysy Szalonej, tworząc zlewnię o powierzchni 382 kilometrów kwadratowych. Jego maksymalna pojemność wynosi 38 milionów metrów sześciennych wody.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Strajk pilotów linii lotniczych Ryanair. Irlandzki przewoźnik odwołał loty w Poznaniu (gloswielkopolski.pl)

Kołodziejczakowi chodzi tylko o pozycję na liście wyborczej, twierdzi Paulina Henning-Kloska (i.pl)