w

Z Odry wydobyto fragment filara bramnego z przełomu XIX i XX wieku. Obiekt waży około 1,5 tony (gs24.pl)

W Odrze znaleziono fragment filara bramnego, który prawdopodobnie pochodzi z przełomu XIX i XX stulecia. Urząd Morski w Szczecinie udzielił pomocy w jego wydobyciu.

Fragment filara został wykryty przez drona w Gocławiu, który początkowo przypominał nagrobek. Po dokonaniu dokładnych pomiarów stwierdzono, że obiekt ma 70 cm szer., ponad 100 cm dł. I ponad 50 cm gr.

Policjant i historyk, nadkom. dr Marek Łuczak, zaznacza, że początkowa koncepcja uległa zmianie, twierdząc, że aktualnie obiekt bardziej przypomina cokół pomnika. Po konsultacji z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Szczecinie zgłoszono sprawę Urzędowi Morskiemu w Szczecinie, który zarządza obszarem gocławskiego odcinka Odry, żeby wydobyć znalezisko.

Fragment filara wydobyto z udziałem nurka, a następnie – z pomocą transportu wodnego – przewieziono go do Bazy Oznakowania Morskiego Urzędu Morskiego w Szczecinie. Znalezisko waży 1,5 tony i jest górną częścią filara bramnego, prawdopodobnie ze szczecińskiej lub podmiejskiej rezydencji. Obiekt datowany jest na przełom XIX i XX wieku.

Filar wykonano z betonu z dodatkiem fragmentów kamieni granitowych. Szacuje się, że w kompletnym stanie filar miał około 3 m dł. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie podejmie decyzję o dalszych losach tego obiektu. Istnieją też teorie, że stanowił część wejścia do jednej ze szczecińskich restauracji nad Odrą.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Policja zatrzymała kierowcę za nielegalny przewóz rannego byka w Ostrowie Wielkopolskim (gloswielkopolski.pl)

Pożar samochodów na parkingu w Czerwieńsku (pow. zielonogórski) (gazetalubuska.pl)