w

Wiceminister Mucha: Instytut Kolbego manipulował funduszami na rzecz PiS (tvn24.pl)

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło na platformie X specjalny adres mejlowy. Jest to rozwiązanie mające na celu ułatwienie kontaktu z osobami, które pragną zgłosić uwagi, spostrzeżenia i problemy dotyczące działalności Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Marii Kolbego.

W trakcie bieżącej weryfikacji działań Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Ministerstwo Edukacji Narodowej zanotowało wzrost zgłoszeń od osób pragnących udzielić informacji na temat pracy instytutu, zwłaszcza tej z ostatnich lat. A to dlatego, że są w niej pewne nieprawidłowości.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego ma za zadanie wspierać rozwój języka polskiego za granicą. Ustawa przewiduje możliwość przyznawania stypendiów dla Polaków zamieszkałych za granicą oraz osób nieposiadających polskiego pochodzenia. Ponadto, wspiera też projekty na rzecz rozwoju języka polskiego za granicą, poprzez dotacje.

Wiceminister edukacji, Joanna Mucha, ujawniła pierwsze wyniki audytu w Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Wskazała na poważne nieprawidłowości i stwierdziła, że instytut działał jako narzędzie do przekazywania funduszy dla środowisk związanych z partią Prawo i Sprawiedliwość.

Wiceminister przedstawiła konkretne przypadki, w tym środki przyznane dla różnych organizacji, takich jak Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie czy Fundacja Wolność i Demokracja. Wskazała, że istnieje jednoznaczne powiązanie tych beneficjentów z partią PiS.

Potencjalne nieprawidłowości wykryto w przyznawaniu środków, organizowaniu konkursów i braku przejrzystości w procesach decyzyjnych. Wiceminister Mucha wspomniała też o antydatowaniu dokumentów, fikcyjnym zatrudnieniu, nierealistycznych kwotach na podróże służbowe oraz braku zorganizowanego konkursu stypendialnego.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Lata członkostwaLubi oceniaćAutor wpisów

Dodaj komentarz

Kryzys w psychiatrii dziecięcej zwiększa liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży (www.polsatnews.pl)

Dwie motornicze brutalnie pobite we Wrocławiu. Jednego ze sprawców zatrzymali pasażerowie (miejscawewroclawiu.pl)