w

Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego w Lublinie. Złożono kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (kurierlubelski.pl)

Wczoraj w Lublinie, jak w większości polskich miast, odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Główną uroczystość zorganizowano na placu Litewskim. Obchody zakończył koncert i przygotowano również wystawę poświęconą Powstańcom Warszawskim.

Główne uroczystości miały miejsce na pl. Litewskim, z udziałem przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz organizacji kombatanckich. O godz. 17:00 zawyły syreny, po czym odegrano hymn państwowy i złożono kwiaty przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Wojewoda lubelski, Lech Sprawka, podkreślił, że Powstanie Warszawskie symbolizuje oddanie idei wolności przez powstańców i cywilną ludność stolicy. Jest to również budowanie narodowej tożsamości.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, napisał, że wartościami powstańców były prawda, niepodległość, honor, sprawiedliwość i dobro kraju. Natomiast uczestnicy akcji „Burza” stali się wzorem patriotyzmu, braterstwa i odwagi. Natomiast Alojzy Leszek Gzella, weteran Powstania Warszawskiego, opowiedział o swoim zaangażowaniu w Szarych Szeregach, jeszcze jako młody chłopiec. Jego pseudonim „Kłos” związany był z powstańczą pocztą.

Koncert i wystawa poświęcone Powstańcom Warszawskim

Uroczyste obchody zakończył koncert „Zaśpiewajmy razem w hołdzie Powstańcom Warszawskim”. Należy też dodać, że pl. Litewski zaprezentował wystawę „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”. Wystawa została stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej.

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, trwające przez 63 dni. Natomiast Sejm RP ustanowił dzień 1 sierpnia Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego, oddając hołd bohaterom walczącym o Polskę i niepodległość przed okupacją niemiecką i sowiecką niewolą.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

Słowaccy ratownicy przenocowali w Tatrach Wysokich, opiekując się ranną turystką z Polski (zakopane.naszemiasto.pl)

Wczoraj wyruszyła 41. Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę. W pielgrzymce udział bierze ponad 260 osób (gazetalubuska.pl)