w

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach (zakopane.naszemiasto.pl)

W polskich górach zrobiło się bardzo niebezpiecznie. TOPR ostrzega turystów przed wchodzeniem w góry, gdyż utrudnione warunki mogą doprowadzić do tragedii. Trudno jednak powstrzymać pewnych siebie i niedoświadczonych turystów, którzy nie tylko przesadnie wierzą w swoje siły, ale również wybierają się na górski marsz bez sprzętu lub bez umiejętności korzystania z niego. Zazwyczaj kończy się to koniecznością interwencji TOPR-u.

Choć w większości Polski obecnie panuje już wiosna, a wokół zieleniące się trawniki i kwitnące śliwki, to w górach zima w całej okazałości. Na wielu szczytach wciąż leży warstwa grubego śniegu. Niestety nie jest to jednak oznaka, że można wesoło wydłużyć sezon narciarski i zimowy. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przestrzega przed wybieraniem się w góry. Pierwszym z powodów, dlaczego warto odpuścić, jest trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Zapowiadane ocieplenie może spowodować osuwanie się warstw śniegu w dół, co jest wyjątkowo groźnym zjawiskiem dla wszystkich znajdujących się wówczas na górskiej ścieżce. Drugim natomiast są trudne warunki.

Co spotka turystów obecnie w Tatrach?

Ku zaskoczeniu wielu w górach przede wszystkim każdego przyjezdnego przywita śnieg, i to w niemałych ilościach. Nie jest to jednak bezpieczny i zachęcający do zimowych sportów opad, a raczej niebezpieczny i grożący osunięciem się. Wspomniana przewidywana lawina jest bardzo groźna, jednak dla niedoświadczonego turysty, same ścieżki mogą być trudne i spowodować wszelkie urazy. Oblodzone i utwardzone śniegi są przykryte zdradziecką małą ilością świeżego śniegu. Bez odpowiedniego zabezpieczenia się, może to skończyć się w najlepszym wypadku, nieprzyjemnie.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Była minister oskarżona o wyłudzenia (dziennikbaltycki.pl)

RONNIE FERRARI w katowickim Energy 2000 (katowice.naszemiasto.pl)