w

Tradycyjna Droga Krzyżowa w Zakopanem (zakopane.naszemiasto.pl)

W piątek poprzedzający Niedzielę Palmową w Sanktuarium Świętej Rodziny przy Krupówkach odbyła się tradycyjna Droga Krzyżowa poprowadzona z zespołem Giewont. Tradycyjna oprawa obrzędu wzbogacona była o piękne ludowe stroje i występy znanych głosów ludowych. Wiele wiernych wzięło chętnie udział w tym ważnym dla katolików nabożeństwie, który ma na celu uczcić męczeńską śmierć Chrystusa. 

Droga Krzyżowa ma ogromny wymiar symboliczny dla mieszkańców polskich gór. Tradycyjne stroje i ludowy zespół dodał lokalnego wymiaru przeżywanym podczas obrzędu emocjom. Z racji zbliżających się najważniejszych świąt dla katolików, to jest Wielkanocy, wiele zakopiańskich rodzin dba o odpowiednie przygotowania zarówno domowe, jak i duchowe. Poza pieczeniem tradycyjnych ciast i malowaniem jaj, mieszkańcy Zakopanego pamiętali o wzięciu udziału w Drodze Krzyżowej, która odbyła się w piątek w Sanktuarium Świętej Rodziny przy Krupówkach.

Droga Krzyżowa w Zakopanem

Cały obrzęd składa się z czternastu stacji, na których opisywane są kolejne etapy męczeńskiej śmierci Jezusa, które zbliżały wiernych do jego zmartwychwstania. W trakcie odczytywanych stacji wierni wspólnie modlą się o konkretne intencje oraz współodczuwają święty wymiar znamiennej śmierci Mesjasza. Choć obrzęd jest obchodzony na całym świecie przez wszystkich katolików, to w przypadku polskich Górali, jest on szczególnie ważny. Zaangażowanie ludowego zespołu sprawiło, że smutne nabożeństwo miało piękny wymiar estetyczny i artystyczny dla rodaków. Najlepiej o tym świadczyło przepełnione wiernymi sanktuarium.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Mentor

Opublikowane przez Spotterka

Lata członkostwaAutor wpisówTwórca wideoTwórca osadzeń

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

Złodzieje biżuterii znów atakują (dziennikbaltycki.pl)

72-latek zatrzymany za posiadanie nielegalnych substancji (katowice.naszemiasto.pl)