w

Jak postępuje budowa zbiornika retencyjnego przy ul. Foluszowej w Zielonej Górze? (gazetalubuska.pl)

Na ul. Foluszowej w Zielonej Górze postępują prace budowlane, które przeszły już przez różne etapy. Zakończenie realizacji projektu przewidywane jest na listopad.

Przy ul. Foluszowej powstaje imponująca inwestycja, jaką jest budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego. Konstrukcja zbiornika jest ukończona, piaskownik jest już gotowy, a koryto cieku zostało wybetonowane. Miasto tworzy specjalistyczny awaryjny przelew boczny dla cieku Łącza, który służy do odprowadzania nadmiaru deszczówki i który przepływa przez to miejsce. Trwają również prace nad otworami wlotowymi i wylotowymi do zbiornika oraz kształtowaniem otaczającego go terenu.

Koszt budowy zbiornika przy ul. Foluszowej wynosi około sześciu milionów złotych. Obiekt ma zapobiegać zalewom i podtopieniom w czasie ulewnych deszczy. Inwestycja umożliwi przechwytywanie dużych ilości wód opadowych zarówno z obszaru miasta, jak i okolicznych terenów, chroniąc Zieloną Górę przed skutkami obfitych opadów, które dotykają również Przylep i Czerwieńsk.

Zbiornik powstaje na miejscu przedwojennej oczyszczalni ścieków

Powstający zbiornik retencyjno-rozsączający zajmuje miejsce, gdzie wcześniej znajdowała się przedwojenna oczyszczalnia ścieków zbudowana w 1934 roku na Złotej Łączy. Miała ona za zadanie przyjmować ścieki z miasta i była nowoczesnym rozwiązaniem swojej epoki. Pomimo że obiekt działał do czasów II wojny światowej, ostatnio zyskał popularność ze względu na swoją niezwykłą, UFO-podobną formę. Przed rozpoczęciem budowy ten charakterystyczny budynek został jednak zburzony.

Prace przy ul. Foluszowej są częścią większej inwestycji prowadzonej przez spółkę Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja pod nazwą “Uporządkowanie gospodarki wodami opadowymi na obszarze Aglomeracji Zielona Góra – etap I”. Cała inicjatywa ma zostać ukończona w listopadzie br.

Ten wpis został utworzony i przesłany przez jednego z użytkowników Spotted.pl, przy użyciu naszego prostego i szybkiego kreatora #spotów. Stwórz swój wpis!

Zgłoś

Co o tym myślisz?

Legenda

Opublikowane przez Spotter

Autor wpisówLubi oceniaćLata członkostwa

Dodaj komentarz

W Szczecinie powstaje ośrodek kliniczno-dydaktyczno-badawczy. Koszt inwestycji to ponad pół miliarda złotych (gs24.pl)

Teatr Osterwy w Lublinie łączy siły z Polskim Teatrem Studio w Wilnie (kurierlubelski.pl)